DOLAR 18,6381
EURO 19,5735
ALTIN 1.062,81
BIST 5.029,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 10°C
Az Bulutlu
Artvin
10°C
Az Bulutlu
Çar 9°C
Per 8°C
Cum 9°C
Cts 11°C

YÜKSEKÖĞRETİMDE KALİTE GÜVENCESİ KONFERANSI

YÜKSEKÖĞRETİMDE KALİTE GÜVENCESİ KONFERANSI
REKLAM ALANI
04.07.2022
357
A+
A-

Artvin Çoruh Üniversitesi“Yükseköğretimde Kalite Güvencesi” Konferansı Düzenledi

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi” temalı konferans Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar ve Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’in katılımıyla gerçekleştirildi.

ARA REKLAM ALANI

Konferansın açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Kibar yaptı. Prof. Dr. Murat Kibar, Üniversitemizde kalite süreçleri ve gelişimi, kalite yönetimi ve kalite standartlarının yakalanması bağlamında Üniversitede yürütülen çalışmalar ile YÖKAK İzleme Raporu doğrultusunda akreditasyon süreci hazırlıkları hakkında bilgiler aktardı.

Prof. Dr. Murat Kibar’ın açılış konuşmasının ardından moderatörlüğünü Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’in yürüttüğü konferansa geçildi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin: “Kaliteye yapılan yatırım aslında kendimize ve ülkemizin geleceğine yönelik bir yatırımdır.”

Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin konferansta Yükseköğretimde kalitenin artırılması ve kalite bilincinin oluşturulması bağlamında Üniversitemizde önemli çalışmalar başlatıldığına dikkat çekti. Rektörümüz Prof. Dr. Bilgin konferansta özetle şu değerlendirmelere yer verdi:

“Artvin Çoruh Üniversitesi olarak Ar-Ge ve eğitim-öğretim alanlarında kalite çıtasının yükseltilmesi doğrultusunda yürütülen hazırlıklarda epey mesafe katetmiş bulunmaktayız. Aynı zamanda, ‘tıbbi ve aromatik bitkiler’ sahasında uzman, öncü ve lider bir üniversite olarak bölgesel kalkınmayı desteklemek adına çalışmalar yapacağız. ‘Tıbbi ve aromatik bitkiler’ sahasındaki faaliyet, hedef ve beklentilerimizi yeni hazırladığımız Stratejik Plana dahil ettik.

Bilindiği üzere küresel kalkınma trendi ‘yeşil kalkınma’ ekseninde toplanmaktadır. Çevre dostu enerjiye dönüş ve tabiat bazlı üretim ağının oluşturulması tüm dünyada benimsenen bir stratejidir. Biz de ülkemizin güzide şehri Artvin’de ‘yeşil kalkınma’yı desteklemek adına bir pilot bölge tesis etme gayretindeyiz. Eğitim-öğretim, Ar-Ge ve toplumsal katkı olarak üç temel üzerine inşa edilmiş proje ve akademik çalışmalara hız kazandıracağız. Bu bağlamda sadece yönetim kademesi değil Üniversitemizin tüm paydaşları bu farkındalığa ve hassasiyete sahiptir. Kaliteye yapılan yatırım aslında kendimize ve ülkemizin geleceğine yönelik bir yatırımdır. Üniversitemizdeki Kalite Güvence Sistemi ve akreditasyon hazırlıklarını kurumsal ve rutin bir süreç olarak düşünmekten ziyade kendimizle ilişkilendirmeli ve özümsemeliyiz.”

Prof. Dr. Muhsin Kar: “YÖKAK, üniversitelere kendi ihtiyaçlarına ve şehrin dinamiklerine göre bir model geliştirmelerini önermektedir.”

Konferansta Prof. Dr. Muhsin Kar, “Yükseköğretimde Kalite Güvence Sistemi, YÖKAK tarafından kabul edilmiş çerçeveler, kalite kavramı ve tanımı, nitelikli araştırma ve geliştirme faaliyetleri, paydaşların kaliteye bakışı, kalitenin eğitim sektörüne uyarlanma süreci” gibi konularda bir konuşma gerçekleştirdi. Prof. Dr. Kar, “Kalite Güvence Sisteminin temel dayanakları olan hesap verebilirlik, şeffaflık ve ilerleme-iyileşme anlayışı ile temel fonksiyonları eğitim-öğretim, ar-ge ve toplumsal katkı olan yükseköğretim kurumlarının ve paydaşların beklentilerine dair bilgiler aktardı.

Prof. Dr. Muhsin Kar, “YÖKAK olarak bizler üniversitelere sınırları önceden çizilmiş katı bir model önermiyoruz. Üniversitelere kendi ihtiyaçlarına ve şehrin dinamiklerine göre bir model geliştirmelerini öneriyoruz. İhtiyaca binaen inşa edilmiş kalite güvence sisteminin daha uygulanabilir olacağını düşünmekteyiz.” ifadelerine yer verdi.

Artvin Çoruh Üniversitesi

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.