Ne Kadar Olur Bilemem Ama Yeni Yılımız Olsun | Artvin Özgür - Artvin`in haber sitesi.
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>Ne Kadar Olur Bilemem Ama Yeni Yılımız Olsun 31.01.2015 00:00

Ne Kadar Olur Bilemem Ama Yeni Yılımız Olsun

Her biten yılın sonunda her şey gelen yeni yıla göre ayarlanır. Sohbetler, alışverişler, bütçeler, planlar, kararlar kısaca her konuda bir yeni yıl telaşı vardır. Özellikle yılın son günlerinde bu telaş giderek artar ve hepimizi etkisi altına alır, hatta

Her biten yılın sonunda her şey gelen yeni yıla göre ayarlanır. Sohbetler, alışverişler, bütçeler, planlar, kararlar kısaca her konuda bir yeni yıl telaşı vardır. Özellikle yılın son günlerinde bu telaş giderek artar ve hepimizi etkisi altına alır, hatta "yılbaşı da diğerleri gibi bir gün sadece, o kadar da önemli değil" diyenler bile o havaya kendini kaptırır. 


    Yılbaşı yaklaşırken sokaklar süslenir, vitrinler hareketlenir; etraf eğlenceli, insanlar heyecanlıdır, ortalıkta bir sevinç hali vardır. Hava soğuk bile olsa sokaklar kalabalıktır, herkes koşturur durur. 

    Yeni yılın bu kadar cazip olmasının nedeni belki de yeni olan herşeyin içimizde uyandırdığı heyecandır. İşte koskoca yeni bir yıl gelmektedir. Her ne kadar belli etmese de aslında herkesin içinde yeni yılla ilgili yeni umutlar, yeni beklentiler vardır. Gelen yeni yılın ters giden şeyleri yoluna koyacağı düşüncesiyle, geride bıraktığımız 365 gün boyunca yaşanan olumsuzluklar, mutsuzluklar, hayal kırıklıkları bir anda akıllardan silinir, gerçekleşmemiş hayaller, uygulanmamış kararlar tekrar gündeme gelir ve yeni yılda mutlaka istenen sonuçlara ulaşacak olmanın inancıyla bir rahatlık, bir huzur duygusu yaşanır. Yeni yıl bir dolu iyimserlikle beraber gelmektedir. Ne de olsa her yeni yıl yeni bir başlangıçtır. 

    Yeni yıl için söylenecek şey çoktur, dilekler çeşitlidir, inançlar faklıdır. En yaygın inanç yeni yıla nasıl girersek bütün yılımızın öyle geçeceğidir. Bu nedenle pek çok insan eğlenerek yeni yılı karşılamayı tercih eder, böylece tüm yılın eğlenceli geçeceğini düşünür, buna inanmak ister. Zengin sofralar hazırlanır, böylece tüm yılın bolluk ve bereket içinde geçeceği düşünülür. 

    Yeni yıl için planlar yapılır, mutlaka birkaç kilo vermek, spora başlamak, sigarayı bırakmak, daha az sinirlenmek, aileyle daha fazla ilgilenmek gibi kararlar yeni yılda yapılacaklar listesinde yer alır ve bu sefer kesinlikle uygulamaya söz verilir. 

    Sonuçta her yeni yıl için insan eskiye ait önemli ya da önemsiz pek çok şeyi geçmişte bırakıp taze bir başlangıç yapmak arzusundadır. Ama unutulmaması gereken ve aslında unutulmayacak olan bu şeyler bizi biz yapan şeylerden bir kısmıdır. Kendimizle ilgili yapmak istediklerimiz bizim almış olduğumuz kararları uygulayabilme yeteneğimize bağlıdır. Neden bunun sorumluluğunu yeni yıla yükleyelim? Değiştirmek istediklerimizi belki de kendimizde yapmamız gereken değişiklikler sonucu elde edebileceğiz. Bunları bizim için yeni bir yıl yapamaz. Yeni yılda da yapmamız gerekenleri yapacak kişinin yine kendimiz olacağı gerçeğini kabul etmeliyiz. Bilinmesi gereken; özellikle insan ilişkileri açısından, kendimiz dışında bir değişiklik yapmanın genellikle mümkün olmayacağıdır. 

    Biz en iyisi bu yılbaşını istediğimiz şekilde karşılayalım, istediğimizi düşünelim, istediğimizi dileyelim. Kararlarımızı sonraya bırakalım, yapabileceklerimize bakalım, kendimize haksızlık etmeyelim, kendimize fazla yüklenip sonra suçluluk duyguları ile strese girmeyelim, ama tembellik de etmeyelim, kendimizi limitlerimiz dahilinde zorlayalım. Sağlığımıza önem verelim. Yeni yılda da sevdiklerimizle iyi vakit geçirmeyi dileyelim. 

    Yeni bir yıl ne işe yarar ki zaten? 

    Esen Kalın…