Çözüm İntihar Mıdır ?!! | Artvin Özgür - Artvin`in haber sitesi.
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>Çözüm İntihar Mıdır ?!! 21.12.2014 20:33

Çözüm İntihar Mıdır ?!!

Çözüm İntihar Mıdır ?!!

İntiharlar günden güne artıyor. Nedenleri derince araştırılmıyor. Yapılan araştırmalar kapsamlı değil, çözüm üretmekten de yoksun. Sorgulanması gereken sistemin işleyiş mekanizmaları olmakla birlikte, kendimizi de sorgulamamız gerekiyor.
Gazetelerin sayfalarında intihar olaylarını görüyoruz. Kimilerinde ”kredi kartı borcu”, “işsizlik”, “geçim” vb nedenleri okuyoruz. O anlık içimiz kararsa da, kısa bir süre sonra hafızamızdan silip, günlük yaşamımızla ilgili sorunların peşinden koşuyoruz.
Yaşadığımız yerleşim biriminde “intihar” olaylarını duyuyoruz: “Falancanın karısı intihar etmiş!” Sorular sorarız tatmin olmak için… Kulaktan duyma ve eklemeli yanıtlar alırız. Bir gün ya da birkaç gün sonra intihar eden kadının “kocasından her gün dayak yemeye dayanamadığı için kendisini tavana astığını” duyarız. Ölen ise öldüğüyle kalıyor…
İntihar biyolojik, dinsel, siyasal, toplumsal, psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve kültürel faktörlerin etkisinde olan psiko-sosyal bir olaydır diyor uzmanlar. Stres yaratan yaşam koşullarına karşı tepki veren normal kişilerden, ağır ruhsal rahatsızlıkları olan hastalara kadar geniş bir kitlede görülebilmekteymiş.
Yaşadığımız coğrafyada farklılıklar olsa bile bunların nedenlerine pek inilmez. Üstü zaman içinde örtülür. Oysa bu intihar olayları yaşadığımız coğrafyada kanayan sosyal bir yaradır.
Bizler 2014 yılındayız ve gerçekten intiharları azaltabilmiş miyiz? Hayır, intihar olayları günlük işlermiş gibi, Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde rutin bir olaymış gibi yaşanıyor artık. Sorun nereden kaynaklanıyor? Onu bulmalıyız ve ilk önce insan olma ilkesini benimseyerek olayların üstüne gitmeliyiz.
Türkiye’de askeriyenin içinde görev alan erlerden tutun, üst rütbelilere kadar intihar olayları basına yansıyor. Emniyet müdürlüklerine bağlı polislerin de intihar edenler arasında küçümsenmeyecek oranda artışları söz konusudur.
İnsan kendini etkin bir şekilde diğer kişilere ve doğaya bağlayamazsa kendini yitirir, güdüleri de insan niteliğinden çıkar; sakatlanmış bir yaratık olur. 
İntihar eden bir kişi ruhen bitmiş ve çöküntü halindedir. Belirli evreleri yaşayarak kendi ölümünü gerçekleştirir. Bizim yaşadığımız coğrafyada insanların bunalmaması için bir neden yoktur. Ekonomik sorun, geçim derdi, çevre faktörü… Kimileri de kestirme yoldan, araştırmadan ‘takdiri ilahi’ye bağlıyor. Türkiye’de kabul edelim veya etmeyelim, “sağlıklıyım” diyen insanlarda bile psikolojik bozukluk gözlenmektedir. Olayların derinlemesine araştırması ve somut çözüm önerileri yapılmadığı sürece intihar olayları içimizi yakmaya devam edecektir…
Bu yüzden aklın yönlendirmelerine her zamandan çok gençlik çağında ihtiyaç vardır. Çünkü, "Gençlik akıldan ziyade hissiyatı dinler. His ve heves ise kördür, akıbeti görmez…
Esen Kalın…