YOK, ELİNİN KÖRÜ! | Artvin Özgür - Artvin`in haber sitesi.
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>YOK, ELİNİN KÖRÜ! 05.01.2015 21:30

YOK, ELİNİN KÖRÜ!

Artvin Belediye Başkanı Kocatepe 9 aylık dönemini canlı yayınla bizzat kendi sunumuyla anlatmaya çalıştı. Bugüne kadar yapılanlara bakılırsa, bundan sonrası çok şey de beklemiyorum. Artvin’de yapılmayan, yapılamayan ve yapılabilecek ne var? Bu soruya ceva

Artvin Belediye Başkanı Kocatepe 9 aylık dönemini canlı yayınla bizzat kendi sunumuyla anlatmaya çalıştı. Bugüne kadar yapılanlara bakılırsa, bundan sonrası çok şey de beklemiyorum. Artvin’de yapılmayan, yapılamayan ve yapılabilecek ne var? Bu soruya cevap verdiğinizde laf kalabalığına hiç gerek olmadığını fark edersiniz. 8 aylık dönemde eğer 294 su arızası meydana gelmişse, burada önemli arızanın belediyedeki yer değiştirmelerden, işlerin başına tıpkı küçücük, minnacık Bel-Yap  Umum Müdürü gibi liyakatin değil, kendi adamı, kendi fikirdaşının konmasından kaynaklandığını düşünüyorum.  Su belediyelerin korkulu rüyasıdır. Çöp ve su dediniz mi belediyelerin omurgasından söz etmiş olursunuz. Artvin’de Bu suyun yer altındaki şemasını, arızasını, depolarını bilen ustalarını siz oyanı buyanı alakasız yerlere atarsanız, acemi, işi bilmeyen taşeron işçileri suya verirseniz bunlar olur! 294 arızanın ifadesi kanımca budur.

Başkan, Cenaze ile ilgili konuşulurken, bir an Artvin’de 30 Mart öncesi cenazelerin defin edilemediği, ortalıkta kaldığı geldi. Öyle bir anlatılıyor ki, bir abartılıyor ki, Artvin’i ihya eden kalkındıran, rahatlatan büyük bir proje gibi anlatılmasını, yapılan iyiliğin başa kakması olarak yorumladım. Hele de ayran ve pidelerin sayısının verilmesi çok garip!. ( Bu ayran ve pideleri hep aynı yerden mi alıyorsunuz? Yoksa değişik esnaflara da yaptırıyor musunuz?  Bunu Artvin halkı öğrenmek ister her halde!) 
Top atma esnafın parasıyla iftar çadırı kurma. Bunlar proje değil dostlar.

 Yapsanız da olur yapmasanız da sıkıntı yaratmaz. Saatler varken, internet, televizyon, camilerimiz varken top atmanın bir tek yanı kalıyor, nostaljik olsun be! Bu mantıkla herkesin evinde bir ibrik bulundurması da çok yerinde olur. Peygamberimiz abdestini ibrikle alıyordu.

Bu arada bol bol yeni müdürlükler ihsas ettiğini söyledi. Evet, 130 çalışanı bulunan belediyenin taşeron şirketine “genel Müdürlük(!) ihsas edip Trabzon’dan bir zatın getirilmesi ne kadar zaruri bir ihtiyaçtı mesela? Genel müdürlükler Ankara’da olur. Birçok Müdürlükte ona bağlı olur. Yoksa Bektaş belediye’nin gizli umum müdürü müdür? (!) Çünkü  Artvin Belediyesi’nde Genel Müdür vasfıyla  basına tanıtılın tek kişi o!.. Başkan Kocatepe  Bu Müdürlerini neden sahneye çıkarıp tanıştırmadı. Onların ağzından neler yapacaklarını duyamadık?  Bu müdürler halk ile neden tanıştırılmadı?

 Başkan Kocatepe Turizmi konuşurken sürekli Artvin’in tepesini konuştu. Kayak Merkezi, Kafkasör, Buradan yeni bir su getirilmesi. Ama Cerattepe’den söz etmedi. Buraların maden sahası olamayacak kadar hayati bir yer olduğunu söylemedi. Taraf ya da karşı taraf olduğunu söylemedi. Artvin bugüne kadar Artvin Belediyesi’nin en önde yer alan başkanlarıyla Artvin’i yaşatmayı başarmış ve madencilere geçit vermemiştir. Bunu hatırlatmak amacıyla söylüyorum. 

Logo yarışmasından hiç bahsetmedi. Eminim ki;  Başarılı bir çalışma yapılsaydı. 10’ncu proje olacaktı! Birinci ilan edilmiş rezil logo ve 10 bin TL para ödülü taraflı tarafsız herkesin tepkisini çekti, belediye başkanı dahil kimse beğenmedi de bu 10 bin TL ödendi mi? Ödenmedi mi? Hele ben ordayım. Ödendiyse ne diye? Artvin Belediyesi’nin logosu çok güzel bir logo ne diye böyle bir şeye giriştiğinizi anlamadık. Başkan Kocatepe su konusunda çok gereksiz uzatmalar, uzun havalar okudu.  Ya bu su, 30 Mart’a kadar ciddi bir sorun değildi. İçilebiliyordu, Bu kadar çok klorlu da değildi. Şimdi birçok insan  ya araçlarıyla çevrede bulunan çeşmelerden bidonlarla  su getiriyor veya hazır su içiyor!.. Eğer bu büyük arızaya Orman Bölge sebep olduysa anında ceza ona kesilmeliydi. Belediyeye çok büyük zarar verdiler. Yaptıklarını telafi etmek için OGM her hangi bir girişlimde bulundu mu? Ceremesini halk çekti, belediye çekti,  beyler kılını kıpırdatmadı, oh ne ala!.

 Kocatepe bu şehre bir şeyler yapmak istiyor. Ama kurduğu ekip bu beyne uyum sağlamada sorun yaşıyor. En azından 8 aylık denemede bunu açık ve net gördük. Gecede konuşan Adalet Ve kalkınma partisi İl Başkanı Erkan Balta’nın kullandığı cümleyi halkın yorumuna bırakıyorum. “Yok elinin körü! Seçimlerden önce böyle demiyordun başkan. En çok eleştirdiğin, yerden yere vurduğun suda boğuldun! 8 aylık dönemde Artvin belediyesi en çok su için eleştirildi. Halk şunu dedi. Su yine 3 TL olaydı da aynı şekilde arızasız, temiz, içilebilir aksaydı”dedi. Üstelik bu eleştiriyi daha çok Artvin halkı yaptı. Yerel basın Belediye’yi neredeyse hiç eleştirmedi bile. Evet, bunun için -3-4 ay daha zaman var. Ondan sonra gazetecilik görevi başlayacak. Biz bunu yapmasak halk bu kez haklı olarak bize eleştiri yapacak.

 Sayın Erkan Balta; Senin telefonlarına ulaşamayınca hiç “Yok elinin körü demedik. Senin telefonuna danışmanın çıkınca da İl başkanının da danışmanı mı olur? Bakan mı? Başbakan mı? Cumhurbaşkanı mı? İşadamı mı?. Neden direk kendisine ulaşamıyoruz. Yok, elinin körü “demedik. Sizin bu “elinin körü” sözünüz bana; geçmiş hükümetlerden  Babanız  Merhum Ali Balta’nın il başkanlığını yaptığı  Anavatan Partisi döneminde 1980’li yılların ortalarında ANAP Artvin Milletvekili Nevzat Bıyıklı’ya seçildikten bir buçuk yıl sonra Borçka halkının, “, seçilmeden önce meydanlardan  bangır bangır söz verdiğiniz Borçka Sigorta Hastanesi ne oldu Sayın Bıyıklı” sorusu üzerine söylediği; “Siz üç günlük gelinden bebek bekliyorsunuz” sözünü hatırlattı.. Ben de Yok, elinin Körü diyorum!..

ESEN KALIN