BONZAİ GELECEĞİMİZİ YOK EDİYOR! | Artvin Özgür - Artvin`in haber sitesi.
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>BONZAİ GELECEĞİMİZİ YOK EDİYOR! 05.01.2015 21:25

BONZAİ GELECEĞİMİZİ YOK EDİYOR!

Değerli dostlar, Artvin Özgür gazetesi nerede bir yara yarsa, nerede insanı, toplumu, doğayı, geleceğimizi tehdit eden tehlikeler, yanlışlar, arızalar, aksaklıklar varsa orada olur. Bu gazete herkese mavi boncuk dağıtacak adına” tarafsız” deyip te bir o

Değerli dostlar, 
Artvin Özgür gazetesi nerede bir yara yarsa, nerede insanı, toplumu, doğayı, geleceğimizi tehdit eden tehlikeler, yanlışlar, arızalar, aksaklıklar varsa orada olur. Bu gazete herkese mavi boncuk dağıtacak  adına” tarafsız” deyip te bir orada bir burada orta yerlerde gezen gazete de olmayacak. İlimizin, ilçelerimizin, köylerimizin sorunları sorunumuz, dertleri derdimizdir
Kemalpaşa beldemizde hepimizi derinden üzen bir olay yaşandı.  Kütahya’da üniversite eğitimi yapan genç bir fidanımız maalesef Türkiye’nin, dünyanın başına bela olan madde bağımlılığı kurbanı oldu. Yetkin henüz 22 yaşındaydı. Geleceğimizdi. Üniversiteyi bitirecek, geleceğimizin bayrağını devralacak ülkesine, milletine hizmet edecekti.  Ama uyuşturucu tacirleri yine bir ocağı söndürdü.
 Dünya tatlısı bir çift... Baba Cengiz ve anne Ayten Yılmaz. Biricik oğulları Yetkin için yüreklerinde bir ömür yas ilan ettiler. Yaşam bayrakları ömür boyu yarıda kalacak. Bakın bu acılı anne baba ne diyor; 
“Oğlumuzun nasıl uyuşturucuya başladığını ve kullandığını bilmiyoruz. Oğlumuzu genç yaşta kaybettik, yüreğimiz yanıyor. Bundan sonra kendimizi madde bağımlılığının zararlarını gençlere ve ailelere anlatmaya adayacağız. Başka anne ve babalar ağlamasın. Ailelerin çocuklarına sahip çıkmasını istiyoruz.  Biz tarifi, imkânsız ömrümüzün sonuna kadar sürecek bir acıya mahkûm olduk. Başka anne babalar, yanmasın, başka gençlerimiz ölmesin. Madde bağımlılığı belasının çocukları esir almasına izin vermeyelim"
Değerli dostlar 08 Haber gazetesinde bundan 6 ay önce sinsi düşman Bonzai ile ilgili bir yazı yazmıştım. Uzunca bir yazıdır. Eğer Google’ye Sami Özçelik Bonzai diye yazarsanız makalenin tamamını okursunuz. Ben kısa bir alıntı yapacağım. O yazı yazıldığında Yetkin yaşıyordu, Annesi Ayten Hanım, Babası Cengiz beyin oğullarıyla ilgili planları, hayalleri vardı. Bugün Yetkin’imiz yok.  Hayata dair planlar, hayaller artık yok. Şimdi onlar madde bağımlığına savaş açmış bir anne ve baba. Biz Artvin Özgür gazete olarak her zaman yanında olacağız. Bize ne düşerse gönülden yapacağız. Evet 6 ay önce yazdığım Bonzai ile ilgili makalemden alıntıyla bitireceğim.
…..
Başlığa bakıp minik Japon Ağacı sanmayın. Bonzai şu anda Türkiye`nin başına musallat edilmiş büyük bir bela. İlkokula kadar inen, ama daha çok lise ve üniversite gençliğinin kullandığı "ucuz" uyuşturucu.!!! Küçük paketler halinde (3 gramlık) 3-5 liradan satılıyor. Uyuşturucuya alıştırmak için adeta "teşvik" uygulanıyor. Kısa sürede bağımlılık yapıyor, sentetik" bir uyuşturucu olduğu için vücutta, tahribatı esrar ve eroinden çok daha yüksek oluyor. Böbrek ve kalp yetmezliğine yol açıyor. 
 Okullarda özellikle kız çocuklar üzerinden dağıtımı yapılıyor. Ailesinde ve kendisinde alkol alışkanlığı olmayan umulmadık çocuklar, bonzai satışı için aracı olarak kullanılıyor. Peki nereden geliyor bonzai? Çin ve Yunanistan üzerinden... Son zamanlarda Suriye`nin de bu zincire eklendiği belirtiliyor. Mülteci akınıyla birlikte bonzainin de yurda dağılmaya başladığını söylüyor Yeşilay`ın İstanbul Fatih Şube Başkanı Ramazan Akgün. Suriye istihbaratı ve birlikte çalıştığı bazı ülke istihbarat örgütlerinin
 Türk gençliğini zehirlemek için bonzaiyi araç olarak kullandığı öne sürülüyor. Peki, ne yapmak gerekiyor? Ramazan Akgün, "Okullarda, ailelerde, çocuklarda farkındalık yaratmak gerekir.
Bonzai herkese anlatılmalı. “Ne olduğu, nasıl sonuçlar verdiği, vücudu nasıl tükettiği iyi bilinmeli" diyor. Bir de öneride bulunuyor: "Ailelerin çocukları yakından izlemesinde yarar var...
 " Aslında tehlikeli sentetik uyuşturucu sayısı son aylarda ikiye çıkmış durumda.
Bonzai gibi hızla yayılan yeni bir uyuşturucu var: Adı Jamaica. Gençler arasında bonzai ve Jamaica partileri veriliyor. Yani dağıtım ağı o kadar yaygın... Tehlikeli olan ve ailelerin bilmesi gereken şu:
 Bu alışkanlık sonucu vücut çürüyor. Genç yaşta kalp krizinden ölenlere bakıldığında, yüzde 90`ının bonzai kullandığı görülüyor...Türkiye`de gençler son 4 yıldır Bonzai kuşatması altında. Öyle ki, internette bonzai üzerine yazılmış şarkılara, sipariş verebilmek için telefon numaralarına dahi ulaşabiliyorsunuz. Polis ardı ardına operasyonlar yapıyor. Özellikle İstanbul`da... Gençler bonzai ile "kafa" yapıp eğlendiklerini, oyun oynadıklarını zannediyor. Ama hayatlarının kumarını oynuyorlar. Çünkü bonzai tuzağına düşenler kurtulamıyor. Bu kumara katılanların ömrü en fazla 3 yıl.!!!Bonzai ile ilgili enteresan bir haber yapılmıştı. Bursa`nın Meydancık Mahallesi`nde uyuşturucu kullanımı endişe verici boyutlara ulaştı. Polisin sürekli operasyon düzenlediği mahallede yaşayanlar yardım bekliyor Uyuşturucuyla Mücadele, Kimsesizlere Bakma ve Koruma Derneği Başkanı Abubekir Demirci, operasyon düzenleyen polisi davullarla zurnalarla karşılayarak gündem olan Bursa’nın Meydancık Mahallesi’ndeki uyuşturucu kullanımıyla ilgili, “Kullanım yaşı 10’a kadar düştü. Bonzai bulamayan çakmakgazı, tiner kullanıyor” dedi.
Son aylarda 10 kişinin komaya girmesiyle bölgede yaşayanların tepkisini daha da çeken uyuşturucu ticareti konusu, Bursa’daki yerel basında da yer aldı. Polisin çeşitli operasyonlar düzenlediği evlerde şu sıralar halen uyuşturucu satışı devam ediyor ve tabii ki tacirler alıcının yaşına bakmıyor.
 Kullanım yaşı 10’a kadar düştü: Her ne kadar tüm mahalleli bir şekilde durumdan rahatsız olsa da bir de ateş evine düşenler var. Uyuşturucuyla Mücadele, Kimsesizlere Bakma ve Koruma Derneği Başkanı Abubekir Demirci, “Sabahtan beri 6 aile aradı ‘Çocuğumu kurtar’ diye. Kullanım yaşı 10’a kadar düştü. Bonzai bulamayan çakmakgazı, tiner kullanıyor” diyor.  Demirci’ye başvuranlardan biri de son 2 senedir ağabeyi Bonzai kullanan Yasemin. Yasemin yaşadıklarını şöyle anlatıyor:
 “Bonzai çok kötü... İlk içtiğinde çocuk gibi oluyor, sevecenleşiyor. Biraz uykulu bir hali oluyor. Fakat etkisi geçince agresif davranmaya başlıyor. Sinirli oluyor. Annem de rahatsız. Babam yok. Babamdan kalan emekli maaşı ile geçiniyoruz. Benden para istiyor. Vermediğimde ya bağırıp çağırıyor ya da yalan söylüyor. ‘Kimliğimi kaybettim, çıkartacağım, para lazım’ dedi bir gün ama o para ile gidip Bonzai aldı. Ayakkabısı yırtık geziyor ama yine de onu alıyor. Bunların fiyatları 5 TL ile 100 TL arasında değişiyor. Ben de Antidepresan kullanıyorum, ancak öyle dayanabiliyorum.”

 BONZAİ NEDİR? 

2011’den itibaren uyuşturucu madde listesine giren Bonzai, uluslararası polisiye literatüründe ‘Spice’ adıyla tanımlanıyor. Bonzai, sıklıkla Bonzai ağacının yapraklarından üretiliyor. Son dönemde tarım ilaçları, fare zehiri gibi kimyasal maddeler de bu bitkilerin ilaçları emmesi sağlanarak Bonzai adıyla piyasaya sürülüyor.

ESEN KALIN