Artvin İlinde Kalkınma Arayışları ve Turizm | Artvin Özgür - Artvin`in haber sitesi.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Artvin İlinde Kalkınma Arayışları ve Turizm 23.01.2015 20:15

Artvin İlinde Kalkınma Arayışları ve Turizm

12 Ocak 2015 tarihinde Artvin Valisi Sayın Kemal Cirit beyin davetleri ile turizm sektörtemsilcilerinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda turizm konusu ile ilgilenenlere görüş ve düşüncelerini açıklama fırsatı verildi. Mevcut formatta g

12 Ocak 2015 tarihinde Artvin Valisi Sayın Kemal Cirit beyin davetleri ile turizm  sektörtemsilcilerinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda turizm konusu ile ilgilenenlere görüş ve düşüncelerini açıklama fırsatı verildi. Mevcut formatta görüşmeleri takiben de “Artvin’de Turizm” başlıklı bir çalıştay yapılacağını ifade etti Sayın valimiz.
Ben de toplantıya davet edilenlerden idim. Toplantıya katılmamızın bize vermiş olduğu fırsatla; toplantı sürecindeki gözlemlerimizi ve bundan sonra yürüyecek sürecin başarılı geçmesi için düşüncelerimizi paylaşalım. 


Toplantının Seyri ve Niteliği Hakkında

Toplantı, İl Turizm Müdürünün sunumu ile başladı. Sayın Valimiz ve Artvin Belediye Başkanımız turizm ile ilgili beklentilerini ifade ettiler. Devamla, katılımcılara söz verildi. Konaklama tesisi işletmecilerinden organizasyon işi yapanlara kadar her söz alan katılımcı; turizm işi yaparken yaşadıkları sorunlara ve  nedenlerine değindiler. Katılımcıların her biri gerçekçi ve objektif olarak yaşanan durum hakkında bilgi paylaşımı yaptı. Bu bilgilerin her birisi son derece öğretici idi.
Toplantı sonrası bir ÇALIŞTAY yapılacağından Vali Bey, ortaya konulan sorunlar ve görüşler hakkında bu aşamada görüş belirtmeyeceğini ve yapılan toplantının bir “arayış” girişimi olduğunu ifade ederek toplantı sonlandırıldı. 
Bu çerçevede gerçekleşen toplantıyı GÜNDEM belirleme ve ARAYIŞ SÜRECİ BAŞLATMA girişimi olarak ben oldukça yeterli olarak değerlendirdim. 
Toplantı ile bir şekli ile ildeki turizm sektörünün fotoğrafı çekiliyordu ve ne olup bittiğini bilmeden herhangi bir iyileştirme sürecinin nasıl tesis edileceğini tüm paydaşlarca kabul görmüş hali ile ortaya koymak zaten imkânsız idi. 
Önümüzdeki Süreç
Dünya kalitesinde bir politika tasarımı ve uygulama süreci tesisi yönünde önce YÖNTEM NETLİĞİ sağlanması gerekir. Tasarımdan uygulamaya kadar bütün katman ve süreçleri içine alacak bütünlükte yürüyecek bir kapasite gelişiminin nasıl sağlanacağı belirleyici olacaktır. 
Artvin Turizm sektöründe nerede olmayı hedeflemelidir? Turizm çeşitliği, kalış süreleri, konaklama ücret seviyeleri, turizm sezonu gibi temel belirleyici soruları sorarak işe başlanmalıdır. 
Konu mevcut işletmelerin sorunlarının çözümü noktasına kilitlenmiş bir pozisyonlama ile işe başlanılırsa o sorunlar çözülür akabinde yeni sorunlar öne çıkar ve bu yol Artvin İlini turizmde haritanın merkezine koyamaz. 
Mevcut işletmelerin faaliyet performanslarını iyileştirirken esas olarak Artvin ilini alternatif turizmde marka destinasyonu yapmak ise beklentimiz; konuları ele alış ve çözüm üretme yaklaşımlarımızın radikal bir şekilde değişimine ihtiyaç vardır. 
Öncelikle Artvin’in turizm potansiyelleri hakkında derme çatma olamayan kapsamlı ve yüksek nitelikli bir çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu çalışma Gürcistan, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bitişik havzalarını da kapsamalıdır. 
İkinci aşama olarak Artvin ili havza gelişim “ihtiyaçlar analizi” yapılmalıdır. 
Bu iki işin yapılması ile; bugün nerede durduğumuz, potansiyel kapasitelerimiz, altyapı, imar, konaklama ve hizmet alanında olan ihtiyaçlar ortaya çıkacaktır. 
Kapasite inşası ve performans geliştirme yönünde nelerin yapılması gerektiği ortaya çıktığı aşamada bu sürecin nasıl tesis edileceği netleşecektir. Kamu kesim kurumlarının rol ve sorumlulukları ile vatandaşın veya girişimcilerin neler yapması gerektiği ve nasıl yapacağı sorularına cevap bulunacaktır. 
Artvin ilinde Turizm ekonominin öncü sektörü olacağı yönündeki söylemler onlarca yıldır vardır. Uygulamada kazanılan mevziler daha çok vatandaşın girişimleri ile olmuştur. 
Bu gidişat zaman ve fırsat kaybettirici bir yoldur. Doğru olan bilgi ve bilimi devreye alıp en kısa sürede yukarıda işaret edilen alanlarda NİTELİKLİ netleşmeler sağlamaktır. Düşünülmesi bile zor değil mi? Doğru. Zordur. Ben, son beş yıldır Artvin ili mimari özellikleri yansıtan ve köy, mezra ve yaylalarda yeni yapılacak konutlar için TİP PROJE çalışması için Özel İdare nezdinde girişimlerde bulunmuştum. 
Ahşap ve taş malzeme ağırlıklı geleceksel mimarı tarzı yansıtacak ve günün ihtiyaçlarını karşılayacak statik ve elektrik hesapları da yapılmış mimarı çizim ve mühendislik hesapları yapılmış 20 kadar ÖRNEK yapı projesi üretelim ve vatandaş bu hizmeti bedava sağlayalım demiştim. Başarılı olamadık. Neden mi? Cevabını muhatapları verebilir sanırım. Konut projesi turizm süreçlerinde sadece bir katman. Bunun gibi onlarca katmanı başarılı bir şekilde bir araya getirmek bir kapasite ister. 
Küresel ölçekte turizm cazibe alanı olmak ciddi bir iştir. Bu hedefe ulaşma noktasında Artvin ilinin ciddi potansiyel fırsatları vardır. Lakin derme çatma süreçler ve faaliyetler ile bu hedefe ulaşmak imkânsızdır.  

KALIN SAĞLICAKLA


http://www.artvinozgur.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright