DİSK ŞUBE BAŞKANI SELİM BİLGİN GÜVEN TAZELEDİ  | Artvin Özgür - Artvin`in haber sitesi.
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> DİSK ŞUBE BAŞKANI SELİM BİLGİN GÜVEN TAZELEDİ 23.01.2015 19:42

DİSK ŞUBE BAŞKANI SELİM BİLGİN GÜVEN TAZELEDİ

DİSK ŞUBE BAŞKANI SELİM BİLGİN GÜVEN TAZELEDİ


Disk Genel İş Sendikası Artvin Şubesi 2'nci Olağan Kongresi Yapıldı.rnTek adayın yer aldığı Disk Genel İş Sendikası Artvin Şubesi 2'nci olağan kongresinde Selim Bilgin yeniden başkanlığa seçildi.


Bu haber 2443 kez okundu.
Disk Genel İş Sendikası Artvin Şubesi 2'nci Olağan Kongresi Yapıldı.
Tek adayın yer aldığı Disk Genel İş Sendikası Artvin Şubesi 2'nci olağan kongresinde Selim Bilgin yeniden başkanlığa seçildi.


Artvin Beyaz Saray Restoranda yapılan Disk Genel İş Sendikası Artvin Şubesi 2'nci olağan KongresineTürkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,Genel İş Sendikası Eğitim Daire Başkanı Hüseyin Yaman, Ardanuç Belediye Başkanı YıldırımDemir, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, CHP Artvin Milletvekili Aday Adayı İsmet Başar, Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin, ADD Artvin Şube Başkanı Ahmet Biber, 78’liler Derneği Başkanı Seyfettin Altıkulaç, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı Yaşar Kars, ATSO Başkanı Kurtul Özel davetliler, işçiler ve sendika üyeleri katıldı.
Kongre DİSK Genel Başkanı Kani Beko'un divan başkanlığında saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.
Genel bir değerlendirme konuşması yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko "Doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle bizim yapmak istediğimiz mücadelemizin sonun işçilerin ekonomik demokratik sosyal haklarını korumak kollamaktır" dedi.

 BİZ DİSK’İZ

Yapmış oldukları çalışmalarla her dönemde hükümetlere yardımcı olmaya çalıştıklarını kaydeden Beko " Biz DİSK'iz. Biz bu ülkenin bağımsız demokratik, laik sosyal hukuk devleti olmasını isteyen bir konfederasyonuz. Biz bu mücadeleyi yaparken kuruluş felsefemiz gereği dikkat ettiğimiz bazı hususlar var. Biz sermayeden, devletten siyasi partilerden bağımsız bir konfederasyonuz. Biz gücümüzü Türkiye İşçi Sınıfından Dünya Emek Hareketinden alan bir konfederasyonuz. Dün böyleydi, bugünde böyleyiz, yarında mücadelemiz bu şekilde devam edecek" dedi.
Beko son dönemde iktidar yöneticilerineasgari ücret ve Türkiye'de yoksul insanlara yapılan yardımlar konusunda uyarılarda bulunduklarını söyledi.

TÜRKİYE’DE 1 MİLYON AİLE 400 TL İLE GEÇİNİYOR

Türkiye'de aylık 400 lira ortalama kazançla hayatını sürdüren 1 Milyon'a yakın aile olduğunu iddia eden Beko"Bu ailelere elden yapılan kömür yiyecek, giysi yardımı yerine oluşturulacak banka hesaplarına aylık bin lira para yatırılsın. Bu insanlarımız bankaya gitsin bankadan parasını çeksin. İsterse kömür alsın isterse çocuklarını okutsun, isterse evine farklı gıda maddeleri alsın. Avrupa'da ki istem böyle. Bu konularda bizim bakanlarla başbakanlarla görüşmemiz bizim görevimiz" ifadelerine yer verdi.

-BANKALARA 400 MİLYAR BORÇ VAR 

Banka kredileri nedeniyle Türkiye'nin kötü bir noktaya doğru gittiğini kaydeden Beko DİSK'in ARGE biriminin yaptığı araştırmalara göre işçilerin, memurların, emeklilerin ve yoksulların insan olmaktan kaynaklana ihtiyaçlarını gidermek için bakanlardan kredi çekerek bankalara 400 milyar borçlandığını söyledi.
 Beko " Son 3 yılda 3 Milyon 500 bin aile için bakalar işlem yapmış. Böyle bir dönemde biz ülkede ki işsizliği önlemek zorundayız. Eğer biz işsizliği önleyemezsek analar babalar maaş yetmediği için bankalardan kredi çekiyor.  Kışın ortasının da evini ısıtmak için maaşı yetmiyorsa ne yapacak kredi çekecek. Çocuğunu okutmak için maaşı yetmiyorsa bankadan kredi çekecek. Bizim derdimiz iş, aş, ekmek. Biz bu toprakların insanlarıyız. Biz bu ülkenin bağımsız demokratik laik, sosyal hukuk devleti olmasını istiyoruz. "

CARİ AÇIK TÜKETİCİ TOPLUM YARATTI

Türkiye'de ithalat ve ihracat arasında açık olduğunu bununda üreten tolumdan tüketen topluma doğru gidiş göstergesi olduğunu belirten Beko ithalatın yüzde 25'ini kısılması durumunda 2 milyon işsize iş imkânın sağlanacağını savundu. Türkiye'de alışveriş merkezlerinde bu ülkede üretilen ürünleri görmenin pek mümkün olmadığının altını çizen Beko yerli mali kullanmanın önemli olduğunu söyledi. Alış veriş merkezlerine bakıyorum. Ayakkabı, kravat, ceket bunun gibi bu ülkede üretilebilecek daha pek çok şey ithal. Bizim üreteceğimiz şeyler eğer alış veriş merkezlerinde satılmıyor da ithal ürünler satılıyorsa işsizlik daha da artar. Bu carı açığı biz kolay kolay kapatamayız. Alış veriş merkezlerinde ki yüzde 5'lik kotayı yüzde 50'ye çıkarmalıyız. Bu ülkenin kendi değerlerini değerlendirmeliyiz" 
İşçiler de söz alarak, kendileriyle ilgili daha çok sosyal alanda etkinlerin yapılmasını, tatil yerlerinden faydalanabilmeyi ve eğitimlerle ilgili haberdar olmayı istediklerini dile getirdiler. Bunun yanında  DİSK’in işçiler için büyük bir  sigorta görevini yaptığını, daha çok sahip çıkılması gerektiğine vurgu yapıldı.
Son olarak kısa bir konuşma yapan Başkan Selim Bilgin işçilere teşekkür etti. Kongre gündem maddelerinin tek tek işlemesinin ardından oy kullanım işlemiyle sona erdi. 

Etiketler: disk

Diğer Siyaset Altı haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.artvinozgur.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright