ALABALIK KÖYÜ ÇED TOPLANTISI YAPTIRTMADI! | Artvin Özgür - Artvin`in haber sitesi.
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> ALABALIK KÖYÜ ÇED TOPLANTISI YAPTIRTMADI!23.01.2015 20:05

ALABALIK KÖYÜ ÇED TOPLANTISI YAPTIRTMADI!

ALABALIK KÖYÜ ÇED TOPLANTISI YAPTIRTMADI!


Artvin Merkez Alabalık köyünde yapılan HES projesi nedeniyle köy adeta kan ağlıyor. ÇED almadan işe başlayan şirket başta köy yolu olmak üzere, köyün sularına, tarlalarına, evlerine ve arıcılara büyük zarar verdi. İşe ilk başlayan şirket tepki çekince bir başka şirkete devrederek köyden ayrıldı.


Bu haber 2103 kez okundu.
Artvin Merkez Alabalık köyünde yapılan HES projesi nedeniyle köy adeta kan ağlıyor. ÇED almadan işe başlayan şirket başta köy yolu olmak üzere, köyün sularına, tarlalarına, evlerine ve arıcılara büyük zarar verdi. İşe ilk başlayan şirket tepki çekince bir başka şirkete devrederek köyden ayrıldı.

Yeni gelen şirket ise bugüne kadar yapılanlardan kendilerinin sorumlu tutulamayacağını öne sürerek sorumluluk kabul etmediğini söylüyor.
 ÇED almadan işe başlayan şirketin yasalara uymadığı açılan mahkeme davasından sonra öğrenildi.Rize İdare Mahkemesi ÇED gerekli kararı verilerek şirketin ÇED alması istendi. Bunun üzerine yeni şirket Alabalık köyünde ÇED bilgilendirme toplantısı yapmak istedi.
Ancak başta köy muhtarı Asım Bilir olmak üzere köy halkı köylerinde HES istemediklerini, HES inşaatı sırasında köyün çok büyük zarara uğradığını, adeta köyün evrim geçirdiğini ve yaşanmaz bir yer haline geldiğini, neredeyse tüm yüzey sularının kaybolduğu ve köyde su probleminin yaşanmaya başlandığı belirtiliyor.

HES ŞİRKETİ GELDİKTEN SONRA KÖYÜMÜZ MAHVOLDU!

Alabalık köyü ÇED bilgilendirme toplantısını yapmak isteyen, ancak bu toplantıyı yaptırmayan ve köylerinde HES istemediklerini belirten köy halkına, Muhtarlar Derneği üyeleri,  Fıstıklı Köyü Muhtarı Selim Erkal, Ballıüzüm köyü Muhtarı Ali Fuat beyaz,  Hamamlı köyü Muhtarı Mehmet  Ali Ergül, Ortaköy Muhhtarı Kutsal Dalkılıç,  Tütüncüler köyü Muhtarı Hasan Cin, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Artvin Özgür gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü gazeteci Sami Özçelik destek verdi.Köy eski okul binasında yapılmak istenen toplantıya katılmayan köylüler adına konuşan muhtar Asım Bilir, “ Biz hiçbir şekilde köyümüze HES istemiyoruz. 
HESçiler geldikten sonra her şeyimiz mahvoldu. Sularımız kesildi. Bağ bahçe işini yapamadık.  Köylülerin tarlaları taşlarla molozlarla doldu. Olduğu gibi bırakıldı. Dere yataklarını mahvettiler. Bu köyde Artvin’in en değerli arıcılık yapılmaktaydı. Bunlar geldikten sonra arılarımız öldü. Bal verimi %90’lara kadar düştü. Köyümüz çok verimli olmasına rağmen şu anda içler acısı duruma geldi.

KÖYÜMÜZE YAPTIKLARI BUNCA KÖTÜLÜKTEN SONRA BİZE NE ANLATACAKLAR?

Biz bu toplantıya neden katılmadığımızı kısaca açıklayayım; Geçmişte yaptıklarını gördük. Başka yerlerde yapılan HES’lerin ardından yükselen feryatları televizyonlardan izledik, gazetelerden okuduk. Daha da önemlisi biz yaşadık. Bize neyi anlatacaklar?  O kadar çok şeyi yaşadık ki? Gariban dul kadının tarlasını taşlarla, molozlarla doldurdular, onu bile temizlemediler. Şimdi bize neyi anlatacaklar? Köy kan ağlıyor.  Görünen köye kılavuz ister mi? Biz köy halkı olarak burada HES istemiyoruz.” dedi.

TARIM, ARICILIK, HAYVANCILIK YAPAMAZ HALE GELDİK, KÖYÜN İÇME SUYU YOK OLDU!

Alabalık köyü halkı  HES’çilerin bütün köyü mahvettiklerini, yerüstü sularının kaybolduğunu, tarım , hayvancılık ve arıcılık yapamaz hale geldiklerini belirterek, HES istemediklerini , bugün e kadar uğradıkları mağduriyetinin de ödenmesi ve kendilerine zarardan kaynaklı tazminat ödemeleri gerektiğini söylediler.

UZMANLARA VE ÇEVRECİLERE GÖRE ALABALIK DERESİ VADİSİ’NDE NEDEN HES YAPILMAMALI?

Uzmanlara, biliminsanlarına ve çevrecilere göre Alabalık dersi üzerinde bu vadide neden HES yapılamayacağı ise şöyle özetleniyor;
Alabalık köyü sınırları içeresinde bulunan 1.500 yıllık kaya kilise ve aynı yıllarda yapılmış tarihi kemer köprüsü ile tarih hazinesidir. 
Alabalık deresi Alabalık köyünü bir baştan bir başa dolaşarak tüm köy alanına yaşam sunuyor. Bu dere karanlık tünel ve Cebri borulara hapsedildiğinde, köy kendiliğinden yok olacak. Hayvancılık, tarım yapılamayacak. 
HESçilerin bilinçsiz ve hoyratça çalışmaları sonucunda özellikle aktarma tünelleri yapılırken yapılan patlatmalar sonucunda yüzeydeki tüm sular kayboldu.  
Yaban hayvanları su içebilmek için molozlarla doldurulmuş dere yatağına inmek zorunda kalıyor. Köylüler su sorunu yaşıyorlar.
 Alabalık köyü vadisi Artvin’in en önemli bal vadisi olup, Macahel, Papart vadilerine komşu çok özel bir vadidir. 
Bu vadide üretilen bal, Artvin’de en çok aranılan ballardan birisidir. Çünkü gerek rakım, gerek bitki çeşitliliği baldaki kaliteyi artırmaktadır. HES inşaatıyla birlikte arılar sönmeye başlamış ve bal üretimi %80-90 azalma göstermiştir. 
Köy içerisinde bulunan Artvin’in nen büyük alabalık çiftlikleri arasında yer alan Kaçkal Alabalık tesisleri HES’lerden en çok etkilenen tesis oldu. Alabalık Yavru üretiminde kullanılan kaynak suyu tünel patlatmaları sonucu kayboldu. 
Yüzyıllar boyunca yaz-kış akan su yun kaybolması sonucu, alabalık çiftliğinin her yıl ürettiği ortalama 400-500 bin yavru üretemez hale geldi. Artvin bu yüzden çok önemli bir yavru balık üretim merkezini kaybetmiş oldu.
Bu vadideki ekosistem şu anda bile S.O.S veriyor. Doğa geriye dönülmeyecek şekilde tahribata uğradığından planlanan 2 adet HES yapılırsa buradaki tüm yaşam alanları kendiliğinden yok olacaktır. Bu yüzden alabalık deresi vadisinde HES yapılmamalı.

ARTVİN ÖZGÜR-SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: hes

Diğer Siyaset Altı haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.artvinozgur.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright