SAĞLIKTA ŞİDDET EN AZ COVİT- 19  KADAR ÇÖZÜLMESİ GEREKEN ACİL BIR SORUNDUR | Artvin Özgür - Artvin`in haber sitesi.
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> SAĞLIKTA ŞİDDET EN AZ COVİT- 19 KADAR ÇÖZÜLMESİ GEREKEN ACİL BIR SORUNDUR26.08.2020 11:37

SAĞLIKTA ŞİDDET EN AZ COVİT- 19 KADAR ÇÖZÜLMESİ GEREKEN ACİL BIR SORUNDUR

SAĞLIKTA ŞİDDET EN AZ COVİT- 19  KADAR ÇÖZÜLMESİ GEREKEN ACİL BIR SORUNDUR


Hopa'da 21 Ağustos 2020 Cuma günü pozitif vakalı bir hasta ve doktor ve sağlık çalışanlarına karşı şiddet Artvin ve Hopa'dan büyük tepki çekti.


Bu haber 626 kez okundu.
Bütün dünyada corona virüs covit 19 salgınına karşı özellikle sağlık çalışanlarının verdiği olağanüstü özverili çalışmaları taktire şayan iken, şiddete maruz kalmaları hem büyük üzüntüye hem de tepkiye neden oldu.
Yapılan şiddete karşı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Artvin İl Temsilciliğı Hopa Devlet Hastanesi önünde bir basın açıklamasında bulundu.
 Açıklamayı Sağlik ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Artvin İl Temsilciliği Yönetim Kurulu adına Suat Çelik yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;
" Sağlıkta şiddet hala gündemimizin baş sıralarında kalmaya ne yazık ki devam ediyor. Kamu emekçilerinin uzun uğraşları ve mücadeleleri ile birkaç ay öncesinde sorgulamaya sokulan fakat kısmı ceza artırımları ile caydırıcılığı bulunmayan sağlıkta şiddeti önleme yasasına rağmen ağlık emekçileri şiddetin her türlüsüne maruz kalmaya devam ediyor.
Sağlık Bakanlığı'nın 2015 yılı verilerine göre 80 milyon nüfusa sahip ülkemizde 111 milyon kişi acillere başvurmaktadır 2020 yılı itibariyle bunun daha fazla artmış olması aşikârdır. Buna covid-19 salgınını da eklediğimizde sağlık personellerinde artan iş yükü ve çalışma şartlarını zorunlu zorluğu sağlık emekçilerinin hızlıca tükenmişliğe sürüklemektedir.
Sağlık hizmet sunumunun her kademesinde çalışan Biz emekçiler olarak belirtiyoruz ki çözülmesi beklenen en acil sorunumuz sağlık alanında yaşanan şiddettir. 
Sağlık emekçilerinin mesleklerinin, itibarsızlaştırılması  emeğimizi değersizleştirmektedir. İş güvencesinin yok edildiği, çalışma haklarımızın keyfi bir şekilde ellerimizden alındığı, pandemi gibi olağandışı bir dönemde insanüstü bir çaba ile görev yapan  Sağlık emekçileri her an şiddet tehdidi altında görevimizi yapmak zorunda kalıyoruz.
Istatistiklere göre, her saat yaklaşık 2, günde ise Ortalama 40 sağlıkçı fiziksel veya sözlü saldırıya maruz kalıyor. Şiddete uğrayan sağlıkçıların kimi psikolojik olarak yıpranıyor, kimi yaralanıyor, Kimisi ise hayatını kaybediyor. saldırganlar ise mahkemelerden çok az cezalar alıyor ve çoğu zaman serbest bırakıyorlar kamuda yönetsel gücü elinde tutanlar ise caydırıcı önlemler almaktan ve adımlar atmaktan kaçındıkları için şiddetin önü alınamıyor.
Cuma gecesi Hopa Devlet Hastanesinde 2 Doktor bir hemşire ve bir güvenlik görevlisi olmak üzere 4 sağlık emekçinin kuvvet tanısı almış bir hasta ve onun yakınları tarafından şiddete maruz bırakılması bir kez daha bizlerin ne derece zorlu şartlarda çalışamaz  göstergesi olmuştur.
Pandemi şartlarında yüksek risk taşıyan bir grup olmak yetmezmiş gibi bir de bu çalışma şartlarında şiddete maruz kalmak bizler için artık eşeğin açıldığı Son Nokta olmuştur. Sağlık sisteminde yaşanan aksaklık ne doktorun ne hemşirenin ne de  güvenlik görevlisinin suçudur.
Sağlıklı bir sağlık hizmeti sunumu ancak sağlık çalışanlarının kendilerini güvende hissettiği bir ortamda bir hastanede bir ambulansta ancak verilebilir. Pandemi şartlarında olağandışı hizmet verirken hastalık tanısı almış bir saldırgan tarafından şiddete maruz kalmak bizlere göstermiştir ki sağlıkta şiddet en az Covıt -19  kadar çözülmesi gereken önemli bir sorundur.
Bu  şartlar devam ettikçe sağlık çalışanlarında tükenmişlik sorunu daha da görünür hale gelecek ve sağlık hizmetlerinde aksamaların yaşanmasına neden olacaktır. Başta doktor hemşire ve güvenlik görevlisi arkadaşımıza ve tüm Hopa Devlet Hastanesi çalışma arkadaşlarına geçmiş olsun diyoruz. 
Bu sorunun çözümü konusunda şiddete karşı mücadele etmeye,  olayın sendikal ve hukuksal yanıyla takibine devam edeceğimizi bir kez daha belirtiyor,  sağlıkta şiddet artık sona Ersin diyor Kamuoyuna saygıyla  duyuruyoruz.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.artvinozgur.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright