KAZANAN BARIŞ VE DEMOKRASİ OLACAK | Artvin Özgür - Artvin`in haber sitesi.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> KAZANAN BARIŞ VE DEMOKRASİ OLACAK07.03.2019 07:54

KAZANAN BARIŞ VE DEMOKRASİ OLACAK

KAZANAN BARIŞ VE DEMOKRASİ OLACAK


Ankara Gar Katliamı sonrası düzenlenen basın açıklamasının ardından yargılanan Artvin Halkevi Şube Başkanı Dursun Ali Koyuncu ve 5 arkadaşı ceza aldı. Ceza onanınca Koyuncu cezaevine girdi. 3 gün yatacak olan Koyuncu geri kalan cezasını ise Denetimli Serbestlik kapsamında tamamlayacak.


Bu haber 209 kez okundu.
Basın açıklamasına Artvin Baro Başkanı Ali Uğur Çağal, CHP Belediye Meclis Üyesi adayı Nursal Bülbül, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP Belediyesi Adayları Gülşen Kurul, Özgür Onay, Köksal Gökçen, CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Anıl Öztürk, Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş, Artvin Belediye Başkan Adayı Demirhan Elçin, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Dernek Yönetim Kurulu ÜYesi Av. Bedrettin Kalın OR-KOOP Başkanı Hasan Yaşar, 78'liler Derneği Başkanı Seyfettin Altıkulaç ve vatandaşlar katıldı.

Dursun Ali Koyuncu'yu cezaevine uğurlayan Artvin Emek ve Demokrasi güçleri burada bir basın açıklamasında bulundu. Basın açıklamasının ardından Koyuncu cezaevine uğurlandı.

Demokrasi Güçleri adına açıklamayı ise Kamil Güvem okudu. Yapılan basın açıklamasında ise şu ifadeler yer aldı; "10 Ekim 2015 Emek, Demokrasi ve Barış mitingi için binlerce insan Ankara’ya gitmiş eylem öncesinde canlı bomba saldırısına maruz kalmıştı. O eyleme Artvin ve ilçelerinden de otobüslerle yola çıkmıştı. Talepler belliydi barış ve demokrasi isteniyordu. Bu taleplerin ortasına insan bedenine bağlı iki bomba bırakıldı. 100 insanımızı kaybettik. Yüzlercesi yaralı kurtuldu ve binlerce insan katliamın ruhsal çöküntüsü içerisinde hayatlarına devam etti 
O gün o bombaların orda olması tesadüf değildi.

Toplumu korkutmak ve sindirmek için bombalar o gün oradaydı. Evet, belki Artvin’den yola çıkanlar o bombalı saldırıdan yara almadan kurtuldu ancak geride onlarca ölü, yüzlerce yaralı bırakmanın acısı ve saldırıdan dolayı öfke içindeydiler. O gün saldırı anında orada olmayan milyonlar aynı acı ve öfkeyi hissetmişlerdi.

Bu nedenle ülkenin dört bir yanında İnsanlar olayı kınamak ve bir nebze olsun öfkesini dindirmek için sokaklara çıkmıştı. Yüzlerce Artvinli Barış taleplerini dile getiren, saldırıyı kınayan, devletin ihmali varsa bununda araştırılmasını talep eden bir yürüyüş gerçekleştirdi. İnsan olan her kişinin duyduğu öfkeyi haykıran, her demokratik ülkede olması gereken bir duruşu yüzlerce Artvinli o gün göstermişti.

Ancak aynı medeni ve vicdanlı duruşu bu ülkenin yargısı gösterememiş, her demokratik ülkelerde kitlelerin öfkesini özgürce, demokratik sınırlar içerisinde göstermesine ön ayak olunurken, savcılık insanların öfkesine ve acısına tuz basacak soruşturma başlatmıştı. Bizler acımızı ve öfkemizi haykırırken, katliamcılardan hesap sorulsun derken, bu ülkenin savcıları boş durmamış hemen hakkımızda dosyaları hazırlamış ve 6 arkadaşımızı hâkim karşısına çıkartmıştı.

Mahkeme 6 arkadaşımıza 15 ay, yine arkadaşlarımızdan iki kişiye ek olarak “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 18 ay ceza vermiş temyiz mahkemesi ise cezaları onamıştı. Üstelik hâkim karşısına çıkan 6 kişi bombalı saldırı esnasında Ankara Garı önünde bulunan arkadaşlarımızdır. Bu durum katliamı gerçekleştirenleri ödüllendirmek, benzer olası saldırılara da zemin hazırlamaktır. Çünkü saldırıya maruz kalanları, saldırıyı kınayanları cezalandırılmak saldırı hazırlığında olanları cesaretlendirmektedir.

Adeta saldırı sonrası hayatta kalanlarla AKP yargı eli ile hesaplaşmaya çalışmıştır. Bu ve benzer mahkeme kararı kamu vicdanını rahatsız etmiştir. Çete liderlerinin görsel ve yazılı basın önünde tehditler savurup yargılanmadığı ülkede katliamı protesto etmek, sorumlulardan hesap sormak kamu adına verilen kararla suç olarak gösteriliyor. Bu kararla ülke adaleti katliama ortak olmuştur. Benzer mahkeme kararları ülkenin birçok yerinde alınmış adeta yargı eli ile saldırıdan kurtulanlar cezalandırılmaya çalışılmaktadır .

9 Ekim 2015 günü ve sonrasında 10 Ekim Emek, Barış ve Demokrasi mitingine katılmak için yola çıkanlar emeğin değerinin korunması, barış ve demokrasi ortamının sağlanması için yola çıkmıştı. Bugün emeğin yok sayıldığı, demokrasi ve barış ortamına saldırıların daha fazla arttığı bir dönemi yaşamaktayız. Suruç katliamıyla başlayıp Ankara katliamı ile devam eden onlarca saldırı bugünkü ortamı yaratmak ve daha kötü günleri ülke topraklarına egemen kılmak için gerçekleştirildi.

Bütün bu saldırıları ve böyle mahkeme kararlarını kınıyor, ceza alan altı arkadaşlarımızın ve demokrasi mücadelesi verenlerin her zaman yanında olduğumuzu tekrar haykırıyoruz. . Bugünler emeği, barışı, demokrasi ve de adaleti daha çok savunmamız gereken günlerdir. Bu karanlık günler aydınlık günlerin habercisi olacaktır. Dayanışma ve mücadele ile bu kötü günlerin üstesinden geleceğimize inanıyoruz.

Cezası ertelenmeyen Dursun Ali Koyuncu’yu cezaevine uğurlarken aklımızda ardımızda kalan binlerce can, yüreğimizde memleket sevdası, baharı örgütleyecek umudumuz var. Adalet de özgürlük de er ya da geç bu memlekete egemen olacak. Barış kazanacak, adalet kazanacak. Kazanan ülkemiz olacak
Artvin Emek ve Demokrasi güçleri
HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu

http://www.artvinozgur.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright