HODLULAR UÇURUMDAN ÖNCEKİ SON DÖNEMEÇTE! | Artvin Özgür - Artvin`in haber sitesi.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> HODLULAR UÇURUMDAN ÖNCEKİ SON DÖNEMEÇTE!26.04.2019 09:06

HODLULAR UÇURUMDAN ÖNCEKİ SON DÖNEMEÇTE!

HODLULAR UÇURUMDAN ÖNCEKİ SON DÖNEMEÇTE!


Hodlular Maden İzleme Grubu, bugün (25 Nisan 2019) saat 11.00'de yapılacak bilgilendirme toplantısı öncesinde bir basın açıklaması yaptı.


Bu haber 171 kez okundu.
Köylülerin nasıl bir tepki vereceği ise merak ediliyor. Bilgilendirme toplantısı yaptırılacak mı, yaptırılmayacak mı? Bunun bilgisini de gün içerisinde vereceğiz. Hod Maden İzleme Gurubu tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadeler kullandı;

"Yaklaşık 4-5 yıldan bu yana Hodlular’ın bulunduğu her zeminde maden işletmeciliğinin Hod’a ne getirip ne götüreceği tartışılıyor. Geldiğimiz noktada Hodlular Maden İzleme Grubu olarak son bir değerlendirme ve bir uyarıda bulunma gerçeği ile karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz.

Yayınladığımız son iki deklarasyonumuzda mücadelemizin köylülerimiz tarafından sahiplenilmediğini, birkaç köylümüz dışında şirketin saflarına geçtiğini üstelik en stratejik yer sahiplerinin topraklarını maden şirketine sattığını ve bu koşullarda bizim de hariçten gazel okumamızın bir anlam taşımadığını belirtmiştik.

Son deklarasyonumuzda köylülerimiz siyanür tehlikesini görüp, bir muhalif duruş, bir kitle hareketliliği yaratırlarsa veya bizden bir destek istenirse her zaman sorunun takipçisi olacağımızı söylemiştik. Bu sözümüz geçerliliğini koruyor,izleme görevimiz devam ediyor.Şu anda bir iki yakınmanın ötesinde bize yansıyan kayda değer bir talep göremiyoruz.

Bizim duruşumuz ve konumumuzu belirledikten sonra 25 Nisan 2019 tarihinde Hod’da gerçekleştirilecek olan ÇED toplantısının içeriği ve ne anlama geldiği konusunda düşüncelerimizi bir kez daha başta köylülerimiz olmak üzere tüm kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz:

ÇED toplantısının duyuru metninde üstü kapalı biçimde yapılan açıklamalara göre Cami Kapısı ,Meydan ve Verenet olmak üzere Yukarı Hod’un kalbi sayılan bu yerlerde başta olmak üzere, dinlendirme ,eleme ,kırma ve ayrıştırma için köy halkının sözde ,rızası alınacak.
*Bunun anlamı milyonlarca tozun ,taşın ,Hod’u Şarikan’dan Haşut’a kadar kirletmesidir. 
*Bunun anlamı SİYANÜR olmak üzere bildik bilmedik birçok zararlı kimyasalın köyümüzün semalarını, topraklarını, sularını, dağlarını ve yaylalarını kuşatması demektir.
*Bunun anlamı milyonlarca yıldan bu yana toprağın altında uyuyan siyanürü kat kat geride bırakan yeraltı gazlarının yine bütün vadiye yayılmasıdır.

*Bunun anlamı şirketin bütün bu işlemleri gerçekleştirebilmesi için ihtiyaç olan milyonlarca ton suyu Hod Deresini bağlayarak sağlanabileceğidir.Tek kelimeyle bunun anlamı işletme başlayınca köyde yaşamın büyük sıkıntılar içine düşeceği ve giderek son bulacağı demektir.

Şimdi ilk tartışmalara dönersek, kaşarlaşmış para sevicilere sormak gerekiyor; 
Hani kapalı galeri sistemi ile yapılacaktı? 
Hani Murgul’a ya da başka bir yere taşınıcaktı?
Hani köye bir zarar vermeyecekti?
Burada gelişmeleri henüz uzaktan izleye
n Aşağı Madenli komşularımızı da bir çift sözümüz var: Yukarı Maden’deki yıkım, yokoluş birebir Aşağı Maden’e de yansıyacaktır. Kafamızı kuma sokmayalım , tehlikeyi savuşturamayız.Bugünden gerçekleri görüp kavramakta yarar var. İl Çevre Müd.’nün ÇED toplantı duyurusunun kapsamında Aşağı Maden de vardır.

25 Nisan 2019 ÇED toplantısı Hodlular için uçurumdan önceki son dönemeçtir. Ya şirketin ve işbirlikçilerinin güdümünden çıkıp sağlıklı ve esenlikler içerisinde yaşantımıza devam edeceğiz ya da uçurumdan aşağıya yuvarlanacağız.

Umarız güçlü bir koyuş olur ve yeni bir olumlu sayfa açılır .Koşullar bizim aleyhimizde.Öncelikle çok azınlıktayız .Ayrıca son derece dağınık ve kararsısız.Üstelik adamlar,bugüne bugün gerçeği göremeyen komşularımız ve işbirlikçiler sayesinde mülkiyet sahibi oldular.Bu ülkede mülkiyetin ne anlama geldiğini herkes biliyor.İşimiz zor,ama bir başka zor da var.Halkın gücü,halkın örgütlü gücü karşısında hiçbir güç duramaz.Bu nedenle Hod’u sevenlerin ne pahasına olursa olsun,birlik olmaları gerekiyor.

Hod’da büyük bir güç yaratmaya niyetli olanlar ortaya çıktığında biz tarafız.Bulunduğumuz yerden kendi konumumuza uygun katkı sunmaya hazırız.

FOTOĞRAFLAR; SAMİ ÖZÇELİK (ARŞİV) 
HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu

http://www.artvinozgur.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright