HAYAT, BİZİM İÇİMİZDE “ESİR” OLSUN DEĞİL, HAYATIN İÇİNDE “ÖZGÜR” OLMAK İSTİYORUZ | Artvin Özgür - Artvin`in haber sitesi.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> HAYAT, BİZİM İÇİMİZDE “ESİR” OLSUN DEĞİL, HAYATIN İÇİNDE “ÖZGÜR” OLMAK İSTİYORUZ04.12.2019 10:53

HAYAT, BİZİM İÇİMİZDE “ESİR” OLSUN DEĞİL, HAYATIN İÇİNDE “ÖZGÜR” OLMAK İSTİYORUZ

HAYAT, BİZİM İÇİMİZDE “ESİR” OLSUN DEĞİL, HAYATIN İÇİNDE “ÖZGÜR” OLMAK İSTİYORUZ


Ardanuç Engelliler Derneği, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeniyle etkinlik düzenledi.


Bu haber 185 kez okundu.
 Ardanuç’ta önemli bir yatırım projesi olan Kanyon Hotel’in sponsorluğunda Kanyon Hotel’in restoran kısmında gerçekleştirilen etkinliğe engelli aileleri ve engelliler katıldı. Etkinliğe Davetli olarak katılan Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Ardanuç Belediye Meclis Üyesi Aysel İlhan, Ardanuç Engelliler Dernek Başkanı Gönül İstanbullu, Kurucu başkanı Nermin Aksu, Yönetim kurulu Üyesi Nurice Aydın, ÖDP Ardanuç İlçe Başkanı ve derelerin kardeşliği Platformu üyesi Kamile Kaya, Artvin İl Telekom eski Müdürü Oya Arkadaş, CHP Ardanuç İlçe Başkanı Mesut Aksakal, İYİ Parti Ardanuç İlçe Başkanı Selçuk Babacan, CHP Ardanuç Kadın Kolları Başkanı Emine Erdem ve yönetim Kurulu üyeleri, Adalet Ve kalkınma Partisi Kadın Kolları Başkanı Emel Coşkun, Ardanuç Çok Programlı Lisesi Müdürü Yücel Çelik. Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı(AFGAD) Sami Özçelik, Engelli, ve engelli aileleri katıldı.

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, makam aracını engellilere tahsis ederek, etkinlik boyunca ulaşımlarına katkı sağladı.
Programın sunuculuğunu Levent Genç yaptı. Program saygı duruşunun yapılması ve istiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Etkinliğin açılış konuşmasını Ardanuç Engelliler Derneği Başkanı Gönül İstanbullu yaptı. İstanbullu;

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Bugünde dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir. Bu aktiviteler genellikle ücretsiz olup, gönüllülüğe dayanmaktadır.
Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 47/3 sayılı kararı ile ilan edildi. Toplumun ve toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık arttırmayı amaçlamaktadır.

BM’nin engellilik alanında uzun yıllardır devam eden çalışmalarının bir ürünü olan, 2006 yılında kabul edilen Engelli Bireylerin Haklarına Dair Sözleşme, engelli bireylerin haklarının ve refahının gelişmesine ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin ve ayrıca Sendai Afet Riskini Azaltma Çerçevesi, İnsani Eylemde Engelli Bireylerin Dahil Edilmesi Şartı, uluslararası kalkınma taahhütlerinin uygulanmasına katkıda bulundu.

Yerele dönersek, Ardanuç Engelliler Derneği kurulduktan sonra ilçemizde Engelli Farkındalık etkinliği aralıksız yapılmaktadır. Derneğimiz il bazında en faal engelli derneği olarak kabul edilmektedir. Birçok proje yaptık. Engelli kardeşlerimiz, bu projeden faydalandı. İş kur, Halk eğitim Merkezi, Belediye, kaymakamlık paydaşlığı ile çok güzel projelere imza attık. İlçemize renk ve değer kattı. Emeği geçen herkese engelliler ve engelli aileleri adına gönülden teşekkür ediyorum. Biz bugün Kanyon Hotelde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nde hep birlikteyiz.

Bize bu salonu ve kapılarını açan Kanyon Hotel’e ayrıca teşekkür ediyor, hayırlı, uğurlu olsun diyorum. Bugün Engelliler Günü biz susacağız, onlar konuşacak, onları dinleyeceğiz. Sunucumuz Levent Genç’e teşekkür ediyorum. Eğer bana izin vermiş olsa güzel bir şey paylaşacaktım. İzin vermedi, saygı duyuyor, paylaşmayacağım. Geldiğiniz için, bu salonu doldurduğunuz için özellikle teşekkür ediyorum.” Dedi.

Engellileri temsilen konuşan sadece Ardanuç’un değil, Artvin’in, Türkiye’nin, hatta dünyanın engelli rol modeli olan Üniversite son (4. Sınıf) sınıf öğrencisi, Görme engelli Süheyla Köse ise şunları söyledi. “Böyle anlamlı bir günde bir arada olduğumuz için teşekkür ediyorum. Bugün Dünya Engelliler Farkındalık Günü”dür. Bu kutlama günü değildir. Böylesine bir günde bir arada olmak çok güzel. Farkındalık günü sadece bir gün olmasın, her zaman farkındalık olsun.
Bizi üzen engelli olmak değil, bir çok hakkımıza erişimde engellenmektir. Hala bir çok okulda engelli arkadaşlarımızın okuması konusunda maalesef üzücü haberler dinliyoruz. Okumak, aydınlanmak bizim de hakkımız.

Çocuk otizimli diye okumasın mı? Okulda kaynaştırma eğitimleri devam etsin. Hayat bizim içimizde değil, biz hayatın içinde olmak istiyoruz. İşte, evde, kısacası bizlere imkan verilecek her yerde var olmak istiyoruz. Bizlere fırsat verildiğinde bir çok şeyin üstesinden rahatlıkla gelebiliyoruz.”dedi.

Daha sonra söz alan Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, “Ardanuç Belediyesi Engelli Dostu Belediyesidir. Bütün engelli kardeşlerimize ve ailelerine kapımız 24 saat açıktır. Bizim elimizden ne gelirse onu yapmaya her zaman hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bütün engelli ailelerine, engelli kardeşlerimiz için, engelliler için var olan gönüllüler için, dernek başkanımız için, sunucumuz için, basınımız için ve bu salonu tahsis eden Kanyon Hotel için alkış istiyorum. Ardanuç Engelsiz Yaşam Parkı ve sosyal hizmet binasıyla birçok belediyeye örnek bir projedir. Biz her zaman sizlerle olacağız.”dedi.
Ardanuç Belediyesi Engelli Meclis Üyesi Aysel İlhan’da yaptığı kısa konuşmasında etkinliğin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
Masalara mikrofon gezdirilerek engellilerin ve engelli ailelerinin duygu ve düşünceleri alındı.

Konuşmaların ardından Ardanuç Çok Programlı Lisesi Özel Eğitim öğrencileri işaret diliyle İzmir Marşı’nı seslendirerek gösteri yaptı.

Gösterinin ardından engelliler türkü, söyledi, şiir okudu Duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Görme engelli Kemal Köse “Bacanak” Türküsünü seslendirdi. Yemeğin ardından, engelli ve engelli aileleri, dernek Başkanı ve üyeleri hep birlikte eğlenerek 3 Aralık farkındalık gününde Ardanuç’ta olmanın mutluluğunu yaşadı. Ardanuç, etkinlik, proje ve eğitimlerde oldukça faal olduğu için herkesin dikkatini çekiyor.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu

http://www.artvinozgur.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright