ARTVİNLİLER GÜZEL ÇOCUKLARINI UNUTMADI | Artvin Özgür - Artvin`in haber sitesi.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> ARTVİNLİLER GÜZEL ÇOCUKLARINI UNUTMADI07.05.2019 09:52

ARTVİNLİLER GÜZEL ÇOCUKLARINI UNUTMADI

ARTVİNLİLER GÜZEL ÇOCUKLARINI UNUTMADI


“Gece yarısıdır uyan çocuğum Üç beş paşa gelmiş can ister senden Zulüm dört bir yanda kana susamış Dikmiş gözünü de can ister senden”


Bu haber 242 kez okundu.

12 Mart ve 12 Eylül faşist darbesinden bu yana uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen ne yapılanlar unutuldu, ne de sistemde bir düzelme oldu. Aksine her iki darbenin yapılmasının temel gerekçesi; emek ve demokrasi mücadelesinin gücünün kırılması, özgürlük ve hak taleplerinin tamamen rafa kaldırılması ve dinci – gerici bir sistemin kalıcılaştırılma çabasıydı, maalesef başarılı da olundu. Kısacası ABD emperyalizminin ülkemize biçtiği rol, her alanda adım adım hayata geçirilmeye çalışıldı ve bu çaba devam etmektedir.
Ancak sistemin uşaklarının hatırlarından çıkarmamaları gereken bir şey var ki; emek ve sermaye çelişkisi var olduğu sürece, ne mücadele son bulacak, ne sistemin günahları unutulacak, ne de burjuvazi rahat uyuyabilecektir… 
Ankara’da yaşayan Artvinliler, gelenek olduğu üzere “ATVİN EN GÜZEL ÇOCUKLARINI ANIYOR!” adı altında 5 Mayıs Pazar günü TAKSAV Ankara Şubesi salonunda 12 Eylül 1980 Askeri darbesi öncesi ve sonrası ölen / öldürülen devrimcileri anma toplantısı gerçekleştirdi.
Açılış konuşmasını ve sunumu tiyatro oyuncusu Cengiz Sezgin’in yaptığı etkinlik, tüm “devrim şehitleri” adına saygı duruşuyla başladı.
Avukat Suat Alaybeyoğlu tarafından 12 Eylül sürecinin anlatılmasının ardınsan öldürülen devrimcileri anlatan bir sinevizyon gösterisi yapıldı.
1980 darbesi öncesini emekli öğretmenMüzekkir Saymaz ve o dönemde köy komiteleri (direniş komiteleri) çalışmalarını ise Sedat Altun anlattı.
Yine Fatsa sürecini ise o dönem mücadele de yer almış olan Aydın Akyazı anlattı.
Aileler adına ise; Kazım Köroğlu’nun yeğeni Ahmet Köroğlu ve 12 Eylül sonrası işkencede öldürülen Orhan Keskin’in Ablası İpek Keskin Gür birer konuşma yaptılar.
Günümüzdeki süreci ve yapılması gerekenleri ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Önderİşleyen’in anlatmasının ardından,ÖzgüçYalçın’ın arkadaşları 4 kişilik “Tersine Name Müzik Topluluğu” grubunun müzik dinletisiyle etkinlik sonlandırıldı.
Kapanış konuşmasını ise yine 12 Eylül sonrası Fatsa’da çatışma da öldürülen Özgüç Tuncay’ın ablası Sabriye Tuncay yaptı. (Haber – Fotoğraf: Rasim Yılmaz)

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu

http://www.artvinozgur.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright