2018-2019 AV SEZONU KAPANDI!.. | Artvin Özgür - Artvin`in haber sitesi.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> 2018-2019 AV SEZONU KAPANDI!..06.03.2019 07:49

2018-2019 AV SEZONU KAPANDI!..

2018-2019 AV SEZONU KAPANDI!..


Artvin Avcılar Kulübü Derneği Başkanı Necmi Asuman dün yaptığı açıklamada av sezonunun kapandığını açıkladı.rn


Bu haber 206 kez okundu.
Asuman, 2018-2019 av döneminin, Merkez Av Komisyonu kararı uyarınca, 3 Mart 2019 itibariyle kapandığını belirtti.

“AV LİMİTLERİNE ÖZELLİKLE UYAN 
AVCILARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Yasağın Türkiye genelinde başladığını söyleyen Artvin, “ Ağustos ayı itibariyle başlayan 2018-2019 av sezonu Mart ayı itibariyle sona ermiş bulunmakta. Tabi birçok avcımız içinde, özellikle bıldırcın avı ile başlıyor arkasından bilindiği üzere tavşan avı sezonu açıldı. Tavşan av sezonu ve ördek sezonu açıldı. Yıl boyunca da domuz avı da devam etti. Bilindiği üzere yasal olarak Kara Avcılığı ‘‘Av Sezonu’’ içerisinde yapılabilmektedir.

Av sezonu, av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme gibi yaşama evreleri dikkate alınarak belirlenmekte olup, 2018-2019 Av Dönemi Merkez Av Komisyon Kararı ile belirlenen av sezonu 25.08.2018 tarihinde başlamış ve 03.03.2019 tarihi itibariyle kapanmıştır. Av sezonu dışında avlanmak kesinlikle yasaktır.

Av sezonu, av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme gibi yaşama evreleri dikkate alınarak belirlenmekte olup, bu dönemde yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplanması ve av sezonu kapanış tarihinden sonra avlanmak kesinlikle yasaktır. Av sezonu dışında avlandığı tespit edilenlere yasal işlem yapılacaktır.

Av sezonu dışında avlanılmaması, av ve yaban hayvanlarının rahatsız edilmemesi, yavru ve yumurtalarının toplanılmaması ve bu tür yasadışı faaliyetlerde bulunanların Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlükleri, Orman İşletme Müdürlükleri, Jandarma ve Emniyet Birimleri ve Fahri Av Müfettişlerimize bildirilmesi hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimi açısından önem arz etmekte olup, av sezonu dışında 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu hükümlerine muhalefet edenler hakkında yasal işlem yapılacaktır...

Bölgemizde çok şükür kazasız belasız bir sezon geçirdi, herhangi bir yaralanma almadı. Herhangi bir av kazası söz konusu olmadı. Bu anlamda mutluyuz. Mümkün mertebe avcı arkadaşlarımızın kurallara uyduğunu, yasak günlerde ava çıkmadıklarını gözlemledik. Ben ava çıkan tüm belgeli avcılarımızın hepsine teşekkür ediyorum. Bu anlamda özellikle kurallara uydukları için av limitlerine özellikle uyan avcılarımıza teşekkür ediyorum.

Tabi hava şartlarının çok iyi gitmemesinden dolayı çok fazla verimli bir av sezonu geçirdiğimizi söyleyemem. Her geçen gün maalesef hem av popülâsyonu azalmakta hem de eski günleri arar hale gelmekte avcılarımız. Ama tabi hem devletimizin hem de sivil toplum örgütlerimizin bu konuda daha duyarlı davranmasıyla beraber de tahmin ediyorum yakın zamanda yine av popülâsyonu eski güzel günlerine dönecektir.

Dediğim gibi kurallara, limitlere ve av yasaklarına uyan tüm avcı arkadaşlarımıza geçen bu sezonda yaptıkları duyarlı davranışlar için kurallara uydukları için özellikle teşekkür ediyorum. Kendi bölgemiz, kendi insanlarımız dolayısıyla kendi çevremizi korumakla yükümlüyüz öncelikle.

Çünkü geleceğimize de aynı şekilde bu doğa hayvanlarını, yaban hayvanlarını göstermekle yükümlüyüz, sorumluluğumuzda aynı zamanda var. Dediğim gibi hayırlı uğurlu olsun. Önümüzdeki sezonu bekliyoruz artık. Bu arada da avcı arkadaşlarımızın önümüzdeki sezon için gerekli hazırlıklarını yapacaklardır” şeklinde konuştu.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu

http://www.artvinozgur.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright