ŞAVŞAT’TA BALTASIYLA YATAN GARİP  KADININ ÖYKÜSÜ YARIM KALMASIN!.. | Artvin Özgür - Artvin`in haber sitesi.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> ŞAVŞAT’TA BALTASIYLA YATAN GARİP KADININ ÖYKÜSÜ YARIM KALMASIN!..12.04.2019 13:17

ŞAVŞAT’TA BALTASIYLA YATAN GARİP KADININ ÖYKÜSÜ YARIM KALMASIN!..

 ŞAVŞAT’TA BALTASIYLA YATAN GARİP  KADININ ÖYKÜSÜ YARIM KALMASIN!..


Aile Hekimi Dr. Yavuz Akaltun’u Şavşatlı olup tanımayan yoktur. Şayet tanımıyorum diyorsa, ya Şavşatlı değil, ya da Şavşat’ı bilmiyor demektir.


Bu haber 294 kez okundu.
Dr. Yavuz Akaltun, sosyal yönü çok olan, kafasında sürekli toplumsal projelere yönelik fikirlerle dolaşan, paylaşmayı seven, hümanist yanı da çok yüksek olan bir değerimizdir. O’nun Şavşat’a Artvin’e olan hizmetleri çoktur. Bugün kendi kaleminden bir yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.
ÜLKÜ ULUSOY ŞAVŞAT KADIN 
SOSYAL YAŞAM VE EĞİTİM EVİ
Ülkü Ulusoy Şavşat kadın sosyal yaşam ve eğitim Evi ile ilgili yazdığı bu yazısının içinde aslında sitem var, hayal kırıklığı var. Bu projenin tamamlanamadığı, amacına henüz ulaşmadığı mesajları var. Yeni belediye Başkanı Nihat Acar’ın dikkatine sunuyor, Şavşat ve Artvin için iyi bir model olan bu projenin diğer ayaklarının tamamlanması için çalışma başlatmasını diliyoruz. Ve Başkan Nihat Acar’ın en başarılı olacağı çalışmanın ilk adımları buradan atılacak.. Eski başkan bu projeyi tam olarak anlayamadı, buradaki ulvi amacı algılayamadı!.
Onun için proje amacı dışında kaldı. Daha doğrusu eksik kaldı!. Bu haliyle hayallerdeki amaca ulaşması imkansız.
Konuyla ilgili olarak benim de bir değerlendirmem olacak. Şimdilik Dr. Yavuz Akaltun’un yazısını siz değerli okurlarımızla paylaşıyorum. Bir kere daha sevgi insanı, Ülkü Ulusoy annemize, Artvin’i, Şavşat’ı Ülkü hanıma anlatarak, bu güzel ve anlamlı projenin yapılmasına vesile olan güzel insan Dr. Yavuz Akaltun’a, bu binanın yapımında emeği geçen ustasından, bu arsayı verenine kadar herkese ben de bir gazeteci olarak teşekkür ederek yazıyı, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar ve Şavşat Halkı’nın dikkatine sunuyorum.. İşte Dr. Akaltun’un yazısı;
“Merhaba; Şavşat’ı seven Şavşat’a gönül veren insanlar olarak sizlerle bazı gerçekleri paylaşmak istedim.
Şavşat’ı geliştirmek, tanıtmak için hiçbir karşılık beklemeden sonsuz sevgiyle doğduğumuz topraklara yıllarca hizmet etmeye çalıştık.
Şavşat’a yapılan güzelliklere iyiliklere sahip çıktık, Şavşat’a yapılan yada yapılmaya çalışılan kötülüklere de gücümüz ölçüsünce direndik karşı çıktık.
Şavşat, bizim doğduğumuz çocukluğumuzun geçtiği büyüyüp serpildiğimiz ve son nefesimizi de bu kutsal topraklarda vermek arzusunda olduğumuz son mekanımız..
Şavşat’ta çalıştığım dönemlerde halkın birçok ihtiyacı olan projeler katılımlarla halkla birlikte mücadeleyle Şavşat’a kazandırıldı.
Şavşat’ta yaşadık çalıştık ve sonra elimizde olmayan nedenlerden dolayı göçüp gittik.
Fakat Şavşat’ı hiç unutmadık, kendimizi Ankara’da, İstanbul’da , Bursa’da çalışıp Şavşat’ta yaşayan insanlar olarak gördük.
2014 Temmuz ayında Şavşat’a geldiğimde Şavşat’ın bir köyünde akrabalarımızı ziyarete gittik, Ayşa nine evde yoktu bekledik elini öpmeden köyden ayrılmadık. Bir süre sonra Ayşa ninemiz söylene söylene oturduğumuz salona girdi. Kalktım elini öptüm sarıldık hal hatır sorduktan sonra hayırdır Ayşa nine seni üzgün gördüm derdin nedir diye sordum.
Sorma oğul bu bizim komşu kadına üzülüyorum yalnız başına yaşıyor hala kışın üç beş evin olduğu bu köye uzak mahallede tek başına kalıyor. Onun yanından geliyorum kışın yalnız kaldığında çektiği çileyi korkularını anlattı.
Neden yalnız kimsesi yok mu diye sordum?
Bu kızı okutmadılar kapı komşusunun oğlu ile çocukluk arkadaşıydı. Oğlan büyük şehre gitti okudu geldi çocukluk aşkı olan kızı istedi, verdiler aldı büyük şehre götürdü.
Dört beş yıl sonra kültür uyuşmazlığımı ne kızı getirdi anasının evine bıraktı!. Gel zaman git zaman köyde dedikodular olur diye bu kızı tekrar bir başka köyde dul bir adama verdiler. Adam vefasız, içki, kumar bir de üzerine dayak; zaten resmi nikahta yok ,bu çileye dayanamadı kız kalktı tekrar baba evine döndü .
Ana bir zaman sonra öldü, kaldı yaşlı babayla birkaç yıl sonra baba da öldü.
Kışın bu evde yalnız kalıyor bana içini döktü, Ayşa ninem gün kararmadan içeri giriyor kapıları kapatıyor kapıların arkasına ağaçtan destekler veriyorum, camların kapaklarını kapatıyor öylece içeride tek başıma oturuyorum dışarıda bir çıt olsa içeride ödüm patlıyor vallahi yatakta balta ile yatıyorum diye bana sarılıp ağladı. 
İşte beni üzen bu oğul, gidecek yeri de yok, keşke devletin böyle yalnız kalan eli iş tutan kadınlara hiç olmazsa kışın güvenle kalacakları bir evi olsa.
Ayşa ninenin içini yakan baltası ile yatan kadının öyküsü benim içimi de yakmıştı.
O günden sonra tek başına yaşayan hiçbir güvencesi olmayan korkudan baltasıyla yatan kimsesiz kadınları düşünmeye başladım, ne yapabilirim nasıl yardımcı olabilirim düşüncesi, bana bir proje hayal ettirmişti.
Proje bir kadın sığınma evi değildi.
İçinde eğitim üretim barınma üretilen ürünlerin sergilendiği bir ortam yöresel kültürü yaşatıp doğal tarımı geliştirip üreterek bu kadınların onurlu gururlu bir şekilde kimseye yük olmadan muhtaç olmadan yaşayacakları sıcak yuva içi sevgi dolu bir ev, mutlu bir yaşam alanı.
Hayalimdeki projeyi çizmiştim. Giriş katında, girişin hemen sağında yaşam evinin yönetim odası, solunda Şavşat kadınlarının köylerden de bir temsilci alarak kuracakları Kadın derneğinin yönetim odası. Şavşat’ın Yöresel yemeklerinin gençlere öğretileceği geniş bir mutfak, Üretim atölyelerinde üretilen ürünlerin teşhir edileceği ve satışının yapılacağı büyük bir salon.
1.Katta yöresel kültürü yaşatmak için üretim atölyeleri.2.Katta 24 kadının barınabileceği tuvaletli banyolu yatak odaları.3. Katta eğitim salonları. Proje tamamdı.
Ankara’da hizmet verdiğim bölgede Ülkü Ulusoy annemizle tanıştım, bir çok kişiye, kuruma hayrı dokunmuş ,yardım sever güzel bir insan.
Baltasıyla yatan kadının öyküsünü ,mağdur muhtaç kadınlar için hayal ettiğim ve çizdiğim projeyi anlattım ve destek istedim.
Baltası ile yatan kadının öyküsünden çok etkilendi ve projeme destek sözü verdi.
Kalktım Şavşat’a gittim . 2014 yılında Şavşat Kaymakamı Cemil Sarı beyle görüştüm, projemi anlattım ve kendisinden 5-6 dönüm yer istedim, söz verdi.
Bir müddet sonra Kaymakam beyi aradım fakat yeri bulamadığını söyledi. Şavşat belediye başkanı Ankara’da çalıştığım kurumda beni ziyaret etti, ricada bulundu Doktorum belediyeye ait bir yer var projeyi bu yere yapalım dedi.
Ben siyasi bir kişi veya ortamla projeyi paylaşmak istemiyordum, projenin Kaymakamlık bünyesinde olmasını istiyordum.
Şavşat’a giderek belediye başkanının önerdiği yeri gördüm yer projeme uygun değildi fakat Kaymakamlık tarafından yer bulunamaması projeyi Şavşat’a kazandırma isteğim beni evet demeye mecbur etti, yalnız Kaymakam Cemil Sarı beyden ve Belediye başkanından bir söz istedim.
Bu projeyi bu yere yaptırırım fakat bazı isteklerim var;
Kadın sosyal yaşam ve eğitim merkezi yaptıracağımız arsaya başka bir bina yaptırılmayacak.
En önemli isteğim yapılan proje sosyal sorumluluk projesidir, yapacağımız Kadın Sosyal ve Yaşam Evinin Şavşat’ın dağında köyünde şehrinde yaşayan mağdur muhtaç bütün kadınlara hiçbir sosyal, siyasal ayrım yapmadan açık olacağına ve hizmet vereceğine dair yöneticiler olarak sizlerden namus sözü istiyorum dedim.
Kaymakam bey ve Belediye başkanı söz verdiler. Şavşat Belediye Başkanlığı ile protokol yapıldı.2015 Mayıs ayında projenin temeli atıldı. 2016 Mayısında projeyi bitirdik . 2016 15 Temmuzda açılış kararı alındı. Açılışa Şavşat CHP,MHP,ÖDEP İlçe başkanları,sivil toplum örgüt ve dernek başkanları davet edilmemişti.Bu durum beni hem düşündürdü hem de üzdü.
Bütün sivil toplum örgüt başkanlarını arayarak bu proje siyasi bir proje değil Şavşat projesidir diyerek açılışa davet ettim sağolsunlar beni kırmayarak hepsi açılışa katıldılar. Ankara’dan açılışa Projemizin sponsoru Ülkü Ulusoy annemiz ve projemizi büyük bir sorumlulukla takip edip en iyi bir şekilde yapılmasını sağlaya Ali Bülbül kardeşimiz geldiler.
Açılışta ilk konuşmacı bendim; Kürsüye çıktım katılan herkesi selamladım ve Bu proje Şavşat’ın bir köyünde yalnız yaşayan baltası ile yatan bir kadının öyküsünden yola çıkılarak yapılmıştır.
Sayın Belediye başkanı projenin temeli atılmadan önce bana bir söz verdiniz hiçbir sosyal ve siyasal ayrım yapmadan bu proje Şavşat’ın, Artvin’in bütün mağdur muhtaç kadınlarına açık olacağına dair verdiğiniz sözü hatırlatıyor ve sizi bu sözü tutmaya davet ediyorum dedim .
Projenin bütün Şavşatlı Artvinli kadınlara hayırlı olmasını dileyerek sözlerime son verdim.
Açılıştan sonra ne mevcut Belediye başkanı nede başka bir yetkili beni aramadı benimle diyalog kurmadı oysa proje hala yeni başlıyordu. Projenin binası bitmişti fakat en az bir trilyonluk projenin bileşenlerinin Şavşat’a gelmesi engellenmişti.
Bu proje Şavşat kadınlarına sahip çıkıp, Şavşat’ı eko tarım, el sanatları ile turizm e katkıda bulunarak birlikte kalkınma projesiydi, alt yapısı da hazırlanmıştı. Şavşat belediye başkanı ile bu projeler paylaşılmıştı, beraber sera yerlerinin fizibilite çalışması da yapılmıştı.
Seralar kurulacak Şavşat’ın doğal tohumu ile üretilen domates biber salatalık fideleri bedava köylere dağıtılacak eko tarım yönünden köylerdeki bütün kadınlar desteklenecek üretilen ürünler kurulan Şavşat Kadın Derneği organizasyonu ile satışa sunulacaktı.
Bir başka serada Şavşat’a has armut ,elma, erik ağaçlarından genç fidanlama çalışması yapılıp Şavşat’a özgü meyve türlerin kaybolması engellenerek ,örnek köyler seçilip doğal meyve üretimi artırılacaktı.
Örneğin Şavşat’ta ekşi elma olarak bilinen elma belki Türkiye’nin en büyük marketlerinde Şeker hastalarına sunulacak yöreye büyük bir artı değer kazandırılacak bunun için Ankara Artvin kalkınma ve eğitim Vakfında, Ankara Şavşatlılar derneğinde gereken destek toplantıları yapılmıştır.
Yaptırdığımız Kadın sosyal yaşam ve eğitim evinde kurduğumuz mutfakta,
Şavşat yöresine özgü yemek çeşitleri gurup gurup köylerimizden gelen kadınlarımıza standartlara uygun eğitimler verilerek Turizm sertifikaları verilerek Şavşat ‘a gelen misafir yada turistler gönül rahatlığı ile bu eğitimli kadınlarımızın evlerine gönderilecek köylere kadar turizm gelirleri yayılmış olacak.
Şavşat’a köylere varana kadar en önemli kazancı nasıl sağlayacaktık;
Kurduğumuz KADIN SOSYAL YAŞAM VE EĞİTİM EVİNDE ki atölyelerde biçki dikiş kursları düzenleyerek köylerden gelen kadınlarımıza sponsorlar aracılığı ile dikiş makineleri hediye edilecekti.
Ankara’da askeriyeye bağlı Dikim evi yönetimiyle görüştüm, hizmet aldıkları Bursa yarı açık ceza evi müdürüyle görüşüp projeyi yerinde görmem için izin alındı.
Bursa’ya giderek yarı açık ceza evini gezdim, 250 adet dikiş makinesi bir çok farklı makine alarak mahkûmların çalıştığı bir dikim atölyesi kurmuşlardı.
Marmara bölgesindeki Askeri personelin pantolon, gömlek, kravat, ceket ,iç çamaşırlarını dikerek askeriyenin ihtiyaçları karşılanıyor aynı zamanda para kazanıyorlardı.
Bu örnek çalışmayı yerinde inceledim Ankara’ya döndüm,Ankara’da Dikim evi yetkilileriyle görüştüm.Onlar bize kumaş iplik verecektiler bizlerde el emeğimizle diktiğimiz ürünlerden parça başı para kazanacaktık.
Şavşat’ta KADIN SOSYAL YAŞAM VE EĞİTİM MERKEZİ VE ŞAVŞAT KADIN DERNEĞİ öncülüğünde köylerimize kadar bu projeye destek olacak, kadınlara müthiş bir iş imkânı doğmuştu, biz Artvin, Ardahan, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Kars, Rize Trabzon a bağlı askeri personelin dikim ihtiyacını karşılayacaktık.
Örneğin Gömlek dikimi adet fiyatı 10 TL, pantolon 20 TL, ceket 30 TL, köyde yaşayan kadınlarımız köy ve ev işlerinden arta kalan zamanlarında diktikleri parça başına evlerinden ayrılmadan para kazanmaya başlayacaklardı bu proje Belediye başkanına ve belediye encümeni kadın yetkililerine anlatıldı.
Yaptırdığımız ÜLKÜ ULUSOY ŞAVŞAT KADIN SOSYAL YAŞAM VE EĞİTİM EVİ Şavşat Belediye başkanlığına devredildi.
Belediye Başkanının bu projeyle katıldığı yarışmalarda ödüller aldığını okuyoruz.
Projemiz hayal ettiğimiz gibi Asıl amacına uygun bir şekilde Şavşat’ta yaşayan mağdur, muhtaç, kimsesiz baltasıyla yatan kadınlarımıza hiçbir sosyal ve siyasal ayrım yapılmadan sahip çıkılıyor, hizmet ediliyor mu? Ülkü Ulusoy Kadın Sosyal yaşam ve eğitim evini emanet ettiğimiz Belediye Başkanı verdiği sözü yerine getiriyorsa hakkımız helal olsun. Eğer ayrım yapıyorsa bu tutumunu da Şavşat halkının ve kadınlarının takdirine bırakıyorum.”

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu

http://www.artvinozgur.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright