AÇÜ ÖĞRENCİLERİ TEK DOLMUŞ İSTİYOR | Artvin Özgür - Artvin`in haber sitesi.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> AÇÜ ÖĞRENCİLERİ TEK DOLMUŞ İSTİYOR21.12.2014 20:18

AÇÜ ÖĞRENCİLERİ TEK DOLMUŞ İSTİYOR

 AÇÜ ÖĞRENCİLERİ TEK DOLMUŞ İSTİYOR


Artvin Çoruh Üniversitesi Öğrencileri Artvin İl merkezi’nden 10 kilometre mesafede Belediye sınırları dışında bulunan Seyitler köyündeki üniversite kampüsüne ulaşımın çift vasıtayla sağlanmasını protesto etmek amacıyla yolu trafiğe kapattı.


Bu haber 1717 kez okundu.

AÇÜ’DE ULAŞIM SORUNU 20 DAKİKALIĞINA TARFİĞİ KAPATTIRDI!

Artvin şehir girişindeki Çayağzı Mahallesinde bulunan vasıta değişim durağında toplanan yaklaşık 300 kişilik öğrenci grubu Şehir Merkezinden Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Seyitler Kampüsüne ulaşımın çift vasıtayla sağlanmasının kendilerine maddi olarak ciddi olarak bir yük getirdiği gerekçesiyle yaklaşık 20 dakika yolu trafiğe kapatarak bir basın açıklaması yaptı.

Üniversiteye ulaşımının tek vasıtayla sağlanması isteyen öğrenci grubu adına bir basın açıklaması yapan AÇÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Ogün Erdem, uzun süredir çözüme kavuşturulamayan ulaşım sorunun çözüme kavuşturulmasını istediklerini ifade ederek daha önceki dönemlerde de dile getirilen bu sorunun öğrencilerin ve Artvin halkının sessiz kalmasından dolayı çözülemediğini söyledi.

AÇÜ ULAŞIM KONUSU İLİN GENEL BİR SORUNUDUR

Bu sorun ilin bir sorunu olduğunu ifade eden Erdem “Neden çift dolmuş eziyeti çekilsin, neden okula giderken, nereden bir taş düşecek korkusu yaşansın, bunu bize yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur, olmayacakta. Sesimizi duyurmanın vakti geldi de geçiyor. Bugün ilk adımı attık. Artık uyumayacağız hakkımızı demokratik yollarla arayacağız, ama hakkımızı ararken kimseye zarar vermeyeceğiz. Çözüm isterken işi zora sokmayacağız ve inanıyorum ki siz desteğinizi esirgemediğiniz sürece hep birlikte başaracağız” dedi.


Bu sorunun çözümü için Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Artvin Valiliğinden gerenlerin yapılmasını isteyen Erdem; “Yeni belediye başkanımızdan bu soruna biran önce müdahale etmesini istiyoruz. Burada söz belediyenindir! Valilik makamınındır ve üst düzey yetkililerindir. Biz sorunun çözülmesi için bir aracız. Uygulama kısmında ise gerekli mevkilerin görevlerini yapmasını istiyoruz. Üniversite Artvin’e canlılık kazandırıyor bu göz ardı edilmesin, gereken değer verilsin. Artık öğrenci olmazsa olmaz olsun öğrenci indirimi mantığı Artvin’de de uygulansın. Öğrenci Artvin ili için bir mirastır. Bu mirasa sahip çık Artvin Biz istiyoruz ki Öğrencilerimiz merkezle iç içe olsun. Bu sayede Artvin esnafı da canlanır öğrencide mutlu olur. Ve bunun sonucunda herkes huzura kavuşur. Biz sorun yaratmak için değil çözüm üretmek için varız her daim var olacağız” diye konuştu.

Artvin Çayağzı Mahallesi dolmuş aktarım durağında yolu trafiğe kapayarak yapılan protestoda tek dolmuş hakkımız söke söke alırız, müşteri değil öğrenciyiz, çift dolmuş tarifesine son, uzun ince bir yoldayız üşüyoruz gündüz gece, aktarma yok yola devam sloganları atan öğrenciler ambülânsın geldiğini görünce ambulansın geçmesine izin verdikten sonra yolu tekrar kapadılar.

Basın açıklamasının ardından güzergâhtaki Fevzi Çakmak Caddesi boyunca ellerinde ki pankartlarla sloganlar atarak AÇÜ Şehir Merkezi Kampüsüne yürüyen öğrenciler burada bunun bir başlangıç olduğunu sorunun çözülmemesi durumunda daha kalabalık gruplarla eylemlerinin devam edeceğini dile getirerek olaysız bir şekilde dağıldılar.

 Artvin Şehir Merkezinden AÇÜ Seyitler Kampüsüne iki araçla aktarmalı olarak ulaşım sağlayan öğrenciler günlük gidiş geliş toplam 6 Lira ulaşım ücreti ödüyor. Ayda 20 gün dolmuşa binen öğrenciler 120 TL ulaşım bedeli ödüyor.
ARTVİN ÖZGÜR-SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: açü

Diğer EĞİTİM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu

http://www.artvinozgur.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright